banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
08 Ekim 2016 Cumartesi 14:02
Türkiye-Rusya zirvesine ekonomi damgası
banner188
banner213
banner230

MOSKOVA - Emre Gürkan Abay

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10 Ekim'de Dünya Enerji Kongresi için geleceği İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya gelecek.

Görüşmede, Türk gıda ürünlerine ve Rusya’daki şirketlerin Türk vatandaşlarını istihdam etmesine yönelik uygulanmaya devam eden kısıtlamalar, Türkiye’nin öncelik verdiği konular arasında ön plana çıkıyor.

Rusya’nın tek taraflı yürürlüğe koyduğu vize uygulamasını ise, Türk iş adamlarını kapsayacak şekilde tekrar serbestleştirmesi ise gündemin önemli bir başka maddesi.

İki lider arasındaki görüşmede ayrıca Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde de hükümetlerarası anlaşmaya da imza atılması ihtimal dahilinde.

Ekonomi ana gündem maddesi

Rusya Dışişleri Bakanlığına bağlı Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi Dünya Ekonomisi Departmanı Uzmanı Nigyar Masumova da, ekonomik ilişkilerin önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek görüşmelerde ana gündem maddesi olacağını belirtti.

Türk tarım ürünlerine yönelik kısıtlamaların, sonbahar sonuna doğru kaldırılmasını beklediğini anlatan Masumova, Türk vatandaşı istihdamına yönelik kısıtlamalara dair görüşmelerin tamamlanmadığını, önümüzdeki hafta yapılacak görüşmelerde kaldırılmasını beklemediğini söyledi.

Masumova, Putin’in ziyaretinin, bölgedeki ve deniz aşırı yerlerde bulunan tüm ülkelere bir mesaj gönderdiğini belirterek, “Bu mesaj, Rusya ve Türkiye ilişkilerinin artık normale döndüğü ve iki ülkenin stratejik ortak olduğudur.” dedi.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 08.10.2016 14:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol