banner200
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
17 Eylül 2017 Pazar 14:22
Türkiye'nin yöresel ürünlerinde ihracat potansiyeli büyük
banner188
banner213

ANTALYA - Ayşe Yıldız

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 206'sı coğrafi işaretli binlerce yöresel ürünü, Yöresel Ürünler Fuarı'nda (YÖREX) buluşturduklarını belirterek, "Türkiye'de 100 milyar liralık yöresel ürün ihracatı için potansiyel var. 2 bin 500 ürünümüze coğrafi işaret versek, 100 milyar liralık ticari paya sahip olacağız." dedi.

Çandır, AA muhabirine, kıyıda köşede kalmış ürünleri tekrar ticari hayata kazandırmak, yerinde istihdamla özellikle kadın ve genç iş gücüyle üretimi artırmak için çalışma yaptıklarını söyledi. Bu kapsamda yerel kalkınma hamlesi başlattıklarını dile getiren Çandır, oda olarak ANFAŞ Antalya Fuar Merkezinde düzenledikleri YÖREX'te 70 ilin ürün ve lezzetlerini buluşturduklarını ifade etti.

YÖREX sayesinde coğrafi işaretli ürünlerin sayısının ciddi oranda arttığına dikkati çeken Çandır, fuara başladıklarında Türkiye'de 109 olan coğrafi işaretli ürün sayısının 206'ya çıktığını vurguladı.

Çandır, coğrafi işaretli ürünlerde dünyada önemli bir piyasa olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Biz bunun çok gerisindeyiz çünkü bunu önce kendi ülkemizde tescilleyip, sonra yurt dışında tescillemelerini yaparak, minimum yüzde 20-30 fiyat farkıyla dünya insanına tanıtmamız lazım. Türkiye'de 100 milyar liralık bir yöresel ürün ihracatı için potansiyel var. 2 bin 500 ürünümüze coğrafi işaret versek, 100 milyar liralık ticari paya sahip olacağız. Şu anki coğrafi işaretli ürünlerimizin de 10 milyar liralık değeri var. Bu çok az. Bundan çok daha az sayıdaki coğrafi işaretli ürünlerle dünya çok ciddi paralar kazanıyor."

YÖREX'te de Türkiye'nin bütün bölgelerinde tescilli lezzetlerin yer aldığını anlatan Çandır, "Burası Türkiye'nin DNA'sı gibi her bölgenin farklı yöresel ürünleri var." diye konuştu.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 17.09.2017 14:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol