banner200
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
12 Temmuz 2017 Çarşamba 17:02
'Türkiye’nin Lawrence’ı Fetullah Gülen' kitabı
banner188
banner213
banner230

HARTUM

Sudanlı araştırmacı yazar Dr. Fatih Ali Hasaneyn, 22 yıllık çalışmasının ürünü olan "Türkiye’nin Lawrence’ı Fetullah Gülen" kitabıyla kendisine yöneltilen tüm tehditlere rağmen örgütün iç yüzünü özellikle Arap dünyasına göstermeyi amaçlıyor.

Hasaneyn, kitabını ve örgütten gelen tehditleri AA muhabirine anlattı.

Bir dönem Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in danışmanlığını da yapan Hasaneyn, "Türkiye’nin Lawrence’ı Fetullah Gülen" kitabını Ağustos 2016'da bastırdığını ancak özellikle Arap dünyasında kitabın tanıtılması gerektiğini dile getirdi.

Kitabın şimdilik Türkiye'de 6 bin, Sudan'da ise bin adet basıldığını kaydeden Hasaneyn, “Bu kitabın özellikle Arap dünyasında daha çok basılmasını istiyorum. Bu yüzden Arapça baskısının çoğaltılması lazım. Çünkü Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) zihniyetini bütün dünyaya duyurmamız gerekiyor.” dedi.

"Darbe girişiminden önce topladığım belgeleri kitap haline getirdim"

Uzun yıllardır FETÖ hakkında bilgiler topladığının altını çizen Hasaneyn, sözlerine şöyle devam etti:

"1995 yılından bu yana Gülen ve örgütü hakkında doküman topluyorum. Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminden önce topladığım belgeleri kitap haline getirmek istedim. Elimdeki taslağı Fatih Sultan Mehmet Üniversitesine gönderdim. Onlar çevirisini yaptı. Bu esnada ‘Asrın Firavunu’ olan kitabın adını ‘Türkiye’nin Lawrence’ı Fetullah Gülen’ olarak değiştirme kararı aldık. Basımı ise o hain kalkışmadan yaklaşık bir ay sonra gerçekleşebildi.”

“Kitap çıktığında tehditler aldım”

Hasaneyn, kitabının basımından sonra örgütün bundan rahatsız olduğunu ve tehditler aldığını belirterek, şunları anlattı:

"Kitap basıldıktan sonra FETÖ’nün yanında yetişmiş bir Sudanlı yanıma geldi. Kitabın kötü olduğunu ve Gülen'in istese beni öldürebileceğini ima etti. Ona, kitabın içeriğindeki bilgilerin, bizzat Türkiye devleti resmi makamlarınca açıklanan bilgiler olduğunu söyledim. Kızgınlıkla yanımdan ayrıldı.”

"Arap coğrafyasında FETÖ’yü anlatmamız gerekiyor"

Kitabın Arapça baskısının bir an önce çoğaltılması gerektiğini de vurgulayan Hasaneyn, “Arap coğrafyasında FETÖ’yü anlatmamız gerekiyor. Sadece Sudan’da değil, bütün ülkelerde bunu el birliğiyle başarmalıyız." diye konuştu.

Hasaneyn, kitabının FETÖ ve zihniyetinin anlatılmasında yardımcı olacağını dile getirerek, "Kendi imkanlarımla bin adet bastırdım. Sudanlılara hediye ediyorum. Tabii bu sayı yeterli değil. Sudan’da en az 20 bin basılmalı. Bu noktada Türkiye resmi makamlarından ve sivil toplum kuruluşlarından yardım bekliyorum.” dedi.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 12.07.2017 17:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol