banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
12 Ekim 2016 Çarşamba 12:08
Türkiye'nin 'iyilik hareketi' Cerablus'u yalnız bırakmadı
banner188
banner213
banner230

GAZİANTEP - Halil Fidan

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin kuzeyinde terör tehditlerine karşı başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Özgür Suriye Ordusu tarafından teröristlerden temizlenen Cerablus, Türkiye'nin desteğiyle yeniden imar ediliyor.

Bölgede başta Türk Kızılayı olmak üzere birçok kurum ve yardım kuruluşu, yaklaşık iki aydır Suriyelilerin yaralarını sarmak için adeta canla başla çalışıyor.

Operasyonun hemen ardından bölgede faaliyetine başlayan Türk Kızılayı ve AFAD, bölgede oluşturdukları mobil merkezlerde Cerablus halkına sıcak yemek ve sağlık hizmeti sundu.

Günlük 5 bin kişiye sıcak aş ulaştıran Türk Kızılayı, şimdiye kadar yaklaşık 310 bin kişilik yemek çıkardı. Kurban Bayramı'nda ise bölgeye 9 bin 762 kilogram et ulaştıran ekipler, şimdiye kadar 300 ton un, çok sayıda gıda kolisi, giyim malzemeleri ve çocuklar için oyuncak dağıttı. Türk Kızılayının ilçedeki çalışmaları ise devam ediyor.

AFAD ekipleri ise kurdukları sahra hastanesinde yöre halkına sağlık hizmeti sundu, bölgeye gönderilen insani yardımların koordine edilmesine katkı sağladı.

Cerablus'un normalleşmesinde etkili olan kurumlardan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ise şehrin temizliğiyle ilgili önemli aşamalar katetti. İlçenin içme suyu şebekesini yenileyen ekipler, suyun standartlara uygunluğunu da belirli aralıklarla takip ediyor.

Bölge halkı Türkiye'ye minnettar

Fırat Kalkanı Harekatı'nın ardından ailesiyle Cerablus'a sığınan Adnan el-Fahri, ilçeye geldiği için mutlu olduğunu ve bu durumun tüm ülkeye yayılması için Allah'a dua ettiğini belirtti.

Türkiye ve ÖSO'nun sayesinde huzura eriştiklerini anlatan el-Fahri, "Elektriğimiz, suyumuz var, her gün sıcak yemekler dağıtılıyor, en önemlisi güvendeyiz. Daha ne isteyebiliriz, Rabb'im vesile olanlardan razı olsun." dedi.

Rana Muhammed ise DEAŞ döneminde de burada kaldıklarını ve çok sıkıntı çektiklerini vurgulayarak yaklaşık 2 aydır ise adeta dünyaya yeniden gelmiş gibi huzurlu olduklarını aktardı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 12.10.2016 12:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol