banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
16 Ocak 2016 Cumartesi 17:37
Türkiye'nin 146 firma ile yer aldığı Domotex Halı Fuarı açıldı

16-19 Ocak tarihleri arasında açık kalacak fuara dünya halı üreticileri ile yer döşeme firmaları büyük ilgi gösterdi. Fuara 60'ı aşkın ülkeden 1441 şirket katıldı.

Türkiye dördüncü sırada yer aldı

Almanya'nın Hannover kentinde her yıl Ocak ayının ikinci haftası açılan DOMOTEX Fuarına dünyanın dört bir yanından firmalar katılıyor. Katılım oranında Türkiye, Hindistan (316), Çin (251) ve Almanya (214)'nın ardından dördüncü sırada yer aldı.

50 bini aşkın profesyonel ziyaretçi geliyor

DOMOTEX Fuarını her yıl ortalama 90'a yakın ülkeden alanında uzman 50 bine yakın insan ziyaret ediyor. Bu ziyaretçilerin büyük çoğunluğunu ise işadamları oluşturuyor. Daha önce sadece Hannover'de düzenlenen fuar artık başka kıta ve ülkelerde de düzenlense de Hannover fuarına katılım ve ziyaretçi sayısında ise azalma olmuyor.

GTO stant kurdu

Fuarda bu yıl Türkiye'nin Hereke'den Van'a kadar kültür ve sanatını temsil eden birbirinden güzel el işlemesi halı ve kilimleri, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliklerince (İTKİB) organize edilen 16 ve 17. Hollerde sergilenecektir. İTKİB tarafından hazırlanan Türkiye Milli Standı ise 16. Hol'de yer alacak. Fuara bireysel olarak katılan ve genelde makine halısı üreten firmalarımız ise, kendi stantlarında ürünlerini sergileyeceklerdir. Bu firmalarımızın çoğunluğu 2,3,4,5 ve 6. Hollerde yer alacaklardır. Diğer firmalarımız ise çeşitli yoğunluklarda olmak üzere 7, 8, 9 ve 15. Hollerde bulunacaktır.

Makine halı üretiminde Türkiye'nin lokomotifi olan Gaziantep, fuara 42 firma ile katıldı. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ise ilk kez fuarda stant açtı.

GSO da Ekonomi Bakanlığı'nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) tebliği kapsamında yürütülen 'Gaziantep Dünya Hali Ticaret Merkezi Projesi' kapsamında açılan stantta 42 firmanın tanıtımı yapılacak.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 16.01.2016 17:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177