Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
01 Şubat 2016 Pazartesi 11:52
'Türkiye melek yatırımcılıkta süper ligde'

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 'bireysel ortaklaşma sermayesi' şekilde tanıdık melek yatırımcılığa destekte Türkiye'nin, nice ümranlı diyar ortada önce tam toprak aldığını belirterek, 'Henüz dünkü müşterek cümle bulunmasına rağmen, Türkiye bu bölgeye verdiği destekle süper lige girdi' dedi. Başbakan Yardımcısı Şimşek, AA muhabirine daha baş evresinde bulunan müşterek iş fırsatına envestisman yaparak girişimin büyümesi ve gelişme göstermesi düşüncesince kapital ve bilim birikimi sağlayıcı ferişte yatırımcılığın Türkiye ve evren genelindeki niteliğine bağlı değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de ferişte yatırımcılığı isteklendirme buyurmak düşüncesince Bireysel Katılım Sermayesi mevzuatını çıkarttıklarını özetleyen Şimşek, baş evresindeki girişimcilerin en ehemmiyetli dava şekilde gördükleri finansmana ulaşım mevzusundaki hüzünlerini giderecek ehemmiyetli adımlar attıkları söyledi.

Finansman problemininin çözümüne müteveccih Bireysel Katılım Sermayesi sisteminde, Hazine Müsteşarlığı çeşidinden lisanslanan iş meleklerinin envestisman yapmasını doğrulamak şartıyla 2013 senesinde dünkü müşterek uygulamanın yaşama geçtiğini özetleyen Şimşek, şunları kaydetti:

'Bu dünkü dönemde, girişimcilerle kuruluşa kapital atmak yoluyla ortaklaşma kuran ferişte yatırımcıların koydukları sermayenin yüzdelik 75'inin yahut tamamının sağlık vergisi matrahından düşürülmesi imkanını sağladık. Aynı vakitte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK yahut KOSGEB çeşidinden belli programlar kapsamında sübvanse yenilikçi, Ar-Ge odaklı, ekleme kıymeti erdemli bulunan fakat erdemli riziko içeren er hamle firmalara müteveccih yatırımları hızlandırmak düşüncesince bu cins firmalara koyulan sermayenin tamamının sağlık vergisi matrahından düşürülmesi imkanını tanıdık.'

'Sisteme sağladığımız destekle müşterek numara sıradayız'

Türkiye'nin ferişte yatırımcılıkla akıbet dü senedir tanışmış bulunmasına rağmen, düzene devletin verdiği destekte nice ümranlı diyar ortada önce sıraya yükseldiğini vurgulayan Şimşek, 'Henüz dünkü müşterek cümle bulunmasına rağmen, Türkiye bu bölgeye verdiği destekle süper lige girdi' diyerek konuştu. Şimşek, ferişte yatırımcılığa sağlanan destekle, Türkiye'nin İngiltere, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, Singapur, İsrail ve ABD'nin türlü eyaletlerini geride bıraktığını açıkladı.

Melek yatırımcılığın domestik yatırımları desteklemekte lokomatif gösteriş üstlenmeye başladığını dile getiren Şimşek, sistemin desteğini alarak iç yatırımı hareketlendirmeye başladıklarını kaydetti.

'625 lisanslı yatırımcı amacı baş döndürücü şen aşılacak'

Melek yatırımcılığa Türkiye'de talebin rastgele sabık güneş arttığına ayraç fail Şimşek, hanuman kocaoğlan bakımından 347 ferişte yatırımcının lisans aldığını, toplanmış envestisman ivmesinde de ağır müşterek yükseliş kaydedildiğini bildirdi.

Hazine Müsteşarlığının önce 5 yılda 625 lisanslı yatırımcıya ulaşmayı hedeflediği dikkate alındığında bu denli endamsız müşterek müddette 347 rakamına ulaşılmasının sevinme donör bulunduğunu tabir fail Şimşek, şu biçimde bitmeme etti:

'Bu nüsha rastgele sabık güneş artıyor. Bu da gösteriyor ki amacı baş döndürücü şen müşterek biçimde aşacağız. Yatırımcılarımız bu bölgeye nazarıitibar duyuyor ve rastgele sabık güneş nazarıitibar az buçuk şimdi artıyor. Öte taraftan toplamda 14'ü halihazırda sonuçlandırılmış 20'den müşterek tomar envestisman başvurusu bulunurken toplanmış envestisman kütlesi 7 milyon liraya yaklaşmıştır. Bu envestisman başvuruları ilkin akıbet çağda kalık olup, envestisman ivmesinde ağır müşterek yükseliş gözlemliyoruz. Düzenlemenin yapıldığı önce sene hoppadak 2 parça ağ akredite edilmişken ahit akredite ağların sayısı da 13'e ulaştı. Bu muştulu müşterek gelişmedir.”

'Yatırımlar önemsiz kabilinden görünse de ekonomiye yardımı büyük' 

Devlet desteği almadan da ferişte yatırımlarını meydana getiren nice lisanslı ve lisanssız yatırımcısının da bulunduğunu tamlayan Şimşek, “Bu yatırımcıların hoppadak sabık sene 40 milyon lira yatırıma imza attığı kestirim ediliyor. Yatırım fiyatları önemsiz kabilinden görünse de uygulayım bilimi odaklı ve erdemli gelişme potansiyelli yatırımlar oldukları düşüncesince düzene ve ekonomiye katkıları büyüktür' biçiminde konuştu.

'Melek yatırımcılığı şimdi da geliştirip yayacağız'

Diğer dayanaklık buyurmak mekanizmalarından ayrımlı şekilde Bireysel Katılım Sermayesi sisteminin esasta sektördeki tamamı aktörleri, girişimcileri, yatırımcıları ve ağları havi baş döndürücü açık müşterek çatı olduğuna dikkati çekici Şimşek, “bu binanın şimdi da iyileştirilmesini ve geliştirilmesini, bire müşterek vakitte tamamı Türkiye geneline yayılmasını hedefliyoruz' dedi.

Şimşek, ferişte yatırımcılığı doğrulamak ve ferişte yatırımcılarla beraberce envestisman gerçekleştirmek hesabına bu sene Avrupa Yatırım Fonu ile eş envestisman fonunu da devreye sokacaklarını laflarına ekledi.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 01.02.2016 11:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol