banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
18 Mayıs 2016 Çarşamba 21:02
'Türkiye insani diplomasi alanında lider bir aktör'
banner188
banner213
banner230

İSTANBUL

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, "Türkiye insani diplomasi alanında lider bir aktör haline gelmiştir." dedi.

Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ve Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinin (MiReKoc) düzenlediği "Uluslararası Göç ve Diplomasi" toplantısında konuşan Koru, Türkiye'nin insan odaklı dış politika ve insani diplomasi alanında yaptığı çalışmaları anlattı.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en dramatik insani krizin Suriye'deki çatışmayla ortaya çıktığını dile getiren Naci Koru, şunları söyledi:

"Türkiye insani diplomasi alanında lider bir aktör haline gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en dramatik insani kriz Suriye'deki çatışmayla ortaya çıktı. Suriye'de 11 milyon insan, kadın, erkek, çocuk yerinden oldu. En son rakamlara göre yaklaşık 5 milyon kişi Suriye'den kaçtı. Tüm zorluklara rağmen Türkiye, krizin başından beri Suriyeliler için kapılarını açık tutmuştur. Türkiye, her zaman etnik ya da dine dayalı ayrımcılıktan kaçınmıştır. Suriyeliler için son 6 yılda Türkiye'nin gösterdiği çaba dünya için bir model teşkil etmektedir. Biz uluslararası toplumdan dayanışma ve hareket göstermesini bekliyoruz."

Muhabir: Emin İleri

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 18.05.2016 21:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol