banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
04 Nisan 2016 Pazartesi 14:58
Türkiye ilk kez negatif mart enflasyonuyla tanıştı
banner188
banner213
banner230

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgiye layıkıyla enflasyon martta maaş yüzdelik 0,04 düşerek, ortalık beklentisi bulunan yüzdelik 0,55 artışın ince altında gerçekleşti. Şubatta yüzdelik 8,78 bulunan salname enflasyon, marttaki kaba düşüşün etkisiyle yüzdelik 7,46'ya geriledi ve sonuç 7 ayın en az seviyesine indi.

TÜİK kabilinden 1983 yılından beri açıklayan verilere layıkıyla güzeşte ayki yüzdelik 0,04'lük azalış, önceki devre mart ayları cezaevi önüne alındığında enflasyonun civar el müşterek mart ayında aksi alanda toprak aldığını gösteriyor. Enflasyon küçük ay ayında da yüzdelik 0,02 düşmüştü. İki aydır düşme yayınlayan enflasyon, hanuman ayında yüzdelik 9,58 bulunan salname enflasyonun yüzdelik 7,46'ya inmesini sağladı.

Temel heves açısından izlenen göstergelerden; atom çekirdeği para şişkinliği (I endeksi) salname bazda 0,21 puanlık düşüşle yüzdelik 9,71'den yüzdelik 9,51'e geriledi. 2015 orak ayı ayından beri yükseliş eğiliminde bulunan atom çekirdeği para şişkinliği 8 ay sonradan düştü.

Geçen senenin mart ayında yüzdelik 1,19 küsurat enflasyonun bu senenin mart ayında yüzdelik 0,04 azaldığını hatırlatan analistler, bu kaba düşüşte işlenmemiş besin ve et fiyatlarındaki alçak cepheli hareketin tesirinin bulunduğunu anlatım ediyor.

Analistler, april ayında besin fiyatlarında düşme eğiliminin bitmeme etmesi ve TL'deki iyimserliğin sürmesi biçiminde salname enflasyonun 2016'nın derin noktasına inebileceğini kestirim ediyor.

'Aşağı cepheli para şişkinliği sürprizi besin kaynaklı'

Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı, öngörülemeyen ve para şişkinliği sepeti içerisindeki oranı efdal baş döndürücü dünyalık ve işlev grubu olduğuna dikkati çekerek, bunların başlangıcında gıdanın geldiğini söyledi.

Bu sene sıcaklıkların ve yağışın ince güzel gittiğini anlatım fail Kanlı, 'Ayrıca mart ayında tuman olmayınca erikler ercecik büyüdü, çilekler sektöre atak etti. Bu gestalt Rusya'ya verim gönderememe ile birleşince besin tutarları kaba biçimde düştü.' dedi.

Kanlı, marttaki alçak cepheli para şişkinliği sürprizinin de şişman miktarda besin kaynaklı olduğuna ayraç ederek, şunları kaydetti:

'Bunun dışındaki madun kalemlerde baş döndürücü bariz müşterek düşme görmüyoruz. Nitekim atom çekirdeği para şişkinliği göstergeleri de efdal seyretmeye bitmeme ediyor. Bundan ahir devirde para şişkinliği yüzdelik 7,5-8 bandında girdap müşterek tempo izleyecektir. Enflasyon sene böylelikle ise gine yüzdelik 8'in az buçuk altında yahut az buçuk üstünde olur. Bu neye bağlı? Tabi ki besin fiyatlarına.

Bu data filhakika nema koridorunun yukarı bandını inzal temayülünde bulunan Merkez Bankasını elan da cesaretlendirecektir. Bu çerçevede yukarı bantta indirimlerin önümüzdeki ayda da devamını bekleyebiliriz.'

'Nisanda derin derece görülebilir'

Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu ve AA Finans Analisti Haluk Bürümcekçi ise enflasyonda güzeşte sene martta yüzdelik 1,19 çoğalma olurken, 2003 yılı bazlı endeksin mart ayları tarihî averajının ise yüzdelik 0,70 artışla bu sene düşüncesince lehte müşterek temel etkisine ayraç ettiğini söyledi.

Enflasyonun güzeşte yıla layıkıyla az gelmesinde başta işlenmemiş besin (sebze) fiyatlarındaki tashih hareketi ve et fiyatlarında düşüşün bitmeme etmesinin sansasyonel bulunduğunu vurgulayan Bürümcekçi, kurlara kırılan bulunan gruplardaki (ev eşyası, taşıt satın alımı gibi) artışlar ve erke fiyatlarındaki düzeltmenin ise iyileşmeyi sınırlandırdığını belirtti.

Bürümcekçi, salname enflasyonun yüzdelik 7,46'ya kaba gerilediğini anımsatarak, şöyleki bitmeme etti:

'Hesaplamalarımıza layıkıyla güzeşte sene mart ayında işlenmemiş besin tutarları maaş yüzdelik 4,40 artarken, bu sene ise yüzdelik 4 düşme gösterdi. Dolayısıyla işlenmemiş besin salname enflasyonu yüzdelik 0,5 seviyesine gerilerken, mamul besin tutarları salname artışı yüzdelik 9'a çıkarak yükselişini sürdürdü. Böylece, besin fiyatlarının salname çoğalma hızı yüzdelik 4,6 seviyesine inerken, 2016 yılı düşüncesince sonuç Enflasyon Raporu'nda açıklayan besin fiyatı varsayımının (yüzde 9) bariz dibine geriledi. Endeks tarihindeki averaj salname artışı yüzdelik 9,5 bulunan besin fiyatlarının 2016 yılındaki seyri, hanuman kocaoğlan Enflasyon Raporu'nda yüzdelik 7,5 namına açıklayan TCMB para şişkinliği sene sonu tahmini açısından eleştiri ehemmiyet taşımaya bitmeme edecektir.'

Manşet enflasyonun april böylelikle derin noktasını görebileceğini kestirim fail Bürümcekçi, toy müşterek seviye şoku yaşanmadığı takdirde atom çekirdeği para şişkinliği üstündeki baskının aşamalı azalacağını dile getirdi.

'İşlenmemiş besin enflasyonu salname bazda yüzdelik 1'e geriledi'

Turkey Macro View (TMV) Consulting Yönetici Direktörü İnanç Sözer, işlenmemiş besin enflasyonunun salname bazda ocaktaki yüzdelik 15'ten martta yüzdelik 1'e acı müşterek biçimde gerilemiş olmasının, kolluk enflasyonun da sonuç dü ayda bariz müşterek biçimde gerilemesini sağladığını söyledi.

Enflasyonda besin kaynaklı düzeltmenin senenin ortasında sonuç bulacağını ve atom çekirdeği para şişkinliği yavaşlarken, besin fiyatlarında az temel etkisiyle yükselişe ilişkin namına enflasyonun da sene sonuna akilane sınırlanmış müşterek biçimde artacağını öngören Sözer, 'Her ne denli atom çekirdeği para şişkinliği görünümü senenin ikinci yarısına sincap eş bölük sınırında duracak olsa da, toptan nema hadleri ve TCMB'nin bulunan tutumu ışığında 20 Nisan'daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında gecelik namus borcu ita faizinde minimal 50 temel puanlık elan tenzilat olabileceğini kestirim ediyoruz.' dedi.

Sözer, martta beklentilerin ötesinde güzel mevrut kolluk para şişkinliği rakamlarının da toy TCMB Başkanını nema indirimi üzerine motive edeceğini belirterek, 'Bununla baş başa iç öğrenci müteallik küsurat riskler hasebiyle makroihtiyati siyasa araçlarıyla vasıtalık maliyetlerinin düşürülmesinin ve TCMB'nin averaj fonlama faizini bulunan seviyelerde sürdürmesinin, makroekonomik istikrarın güçlendirilmesi düşüncesince elan faydalı olacağını düşünüyoruz.' ifadelerini kullandı.

'Faiz koridorunun yukarı bandında tenzilat ihtimali arttı'

İş Yatırım ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu ise besin fiyatlarındaki müspet seyrin etkisiyle maaş enflasyonun mart ayında da beklentilerden elan güzel geldiğini anlatım etti.

Gıda tarafında Rusya'nın yaptırımlarının sansasyonel bulunduğunu tamlayan Kömürcüoğlu, 'Ancak gıdanın gelişigüzel devir aşüfte müşterek tempo izlediğini hasebiyle hemen bu cephedeki iyileşmeye meni bağlamamak icap ettiğini düşünüyoruz.' dedi.

Kömürcüoğlu, atom çekirdeği enflasyonda gerilemenin başlamasının müspet müşterek evolüsyon bulunduğunu vurgulayarak, 'Kur geçişkenliğinin tesirinin zayıfladığını gösteriyor. Önümüzdeki aylarda da bu seyrin bitmeme etmesi beklenen görünüyor. Bugünkü verinin ayrımsız sürede ay ortasındaki ümit anketinde de sansasyonel olacağını düşünüyoruz. Geçmiş veriden etkilenen iştirakçilerin sene sonu beklentilerini alçak cepheli güncellemeleri bahis konusu olacaktır.' sanarak konuştu.

Hem atom çekirdeği göstergelerdeki düşüşün hem de beklentilerdeki mümkün düzeltmenin, sonuç toplantısında nema koridorunun yukarı bandında indirime süregelen Merkez Bankasının da elini rahatlattığını kaydeden Kömürcüoğlu, 'Bu bağlamda arsıulusal piyasalardaki iyileşmenin de bitmeme etmesi durumunda, 20 Nisan'daki PPK toplantısında toy reis ki olursa olsun en azından yukarı banttaki tenzilat ihtimali ince güçleniyor.' değerlendirmesini yaptı.

'Çekirdek para şişkinliği Merkez Bankasının saldırgan nema indirimine gitmesini engelleyebilir'

Destek Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan da enflasyonun gerilemesinde maaş yüzdelik 1,53'lük düşme yayınlayan besin ve alkolsüz içecekler grubunun sansasyonel bulunduğunu anlatım etti.

Bu müspet seyrin TCMB'nin nema indirimi üzerine elini rahatlatabileceğini kaydeden Tufan, 'Ancak atom çekirdeği para şişkinliği yüzdelik 9,51'le hala çelimli seyrini koruyor. Manşet para şişkinliği düşme eğilimindeyken, atom çekirdeği enflasyonun onu izlem etmemesi Merkez Bankasının saldırgan müşterek nema indirimine gitmesini engelleyebilir. Piyasalarda temel senaryo PPK'nın 25 temel benek indirimine gitmesi yönünde. Ancak indirimin süreceği anlamında ümit piyasalarda müspet fiyatlanabilir. Enflasyonun açıklanmasıyla amblem değiştirme faizi yüzdelik 9,90'a geriledi. Bu nedenle nema sonucuna denli 25-50 temel puanlık beklentiler başta borsada bankacılık endeksine müspet yansıyabilir.' sanarak konuştu.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 04.04.2016 14:58
Anahtar Kelimeler:
EnflasyonAçıklamaTÜİK
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol