banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
23 Mayıs 2016 Pazartesi 19:27
'Türkiye ile işbirliği yaptık, süreci devam ettireceğiz'
banner188
banner213
banner230

İSTANBUL

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, sığınmacı krizine ilişkin, "Türkiye ile işbirliği yaptık. Avrupa Birliği (AB) anlaşmasının sonuçları çok iyi oldu ve bu süreci devam ettirmeye kararlıyız." dedi.

İstanbul'da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nin öğleden sonraki oturumunda konuşan Çipras, göç alanında dış ve ekonomi politikalarına ulusal bölgesel ve küresel düzeyde yaklaştıklarını ve menşeli ve transit ülkelere destek verdiklerini söyledi.

Kapasite geliştirme ve yardımlar dışında büyümeyi ve sosyal bütünleşmeyi pekiştirici girişimlerde de bulunduklarını ifade eden Çipras, "Mültecilerin, onları kaldıracak ülkelere yerleştirilmesi gerekiyor. Bugüne kadar gelen tepkilere baktığımızda ise Avrupa Birliği yeterli bir yaklaşım göstermedi. Geçtiğimiz yıldan bu yana AB ülkelerine yerleştirilen göçmen sayısı bin kişiden az." diye konuştu.

Yunanistan Başbakanı Çipras, ayrıca, "Türkiye ile işbirliği yaptık. AB anlaşmasının sonuçları çok iyi oldu ve bu süreci devam ettirmeye kararlıyız. Bu şekilde bir yaklaşım insani zorluklarla baş etmenin en etki ve en iyi yolu." ifadesini kullandı.

Muhabir: Betül Yürük, Meltem Bulur

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 23.05.2016 19:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol