banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
02 Ekim 2016 Pazar 08:32
'Türkiye dünya sivil havacılığında da söz sahibi olacak'
banner188
banner213
banner230

MONTREAL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Konsey Üyeliği ile dünya sivil havacılığında da söz sahibi olacağını söyledi.

Arslan, ICAO’nun 39. genel kurul çalışmalarına katılmak üzere Kanada'nın Montreal kentinde, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin kurucuları arasında bulunduğu ICAO’da en son 66 yıl önce yöneticilik yaptığını anlatan Arslan, "Türk sivil havacılığında yaşanan gelişmeler, ICAO Konsey Üyeliği ile taçlanacak. Konsey üyeliği ile Türkiye, artık dünya sivil havacılığında da söz sahibi olacak. Türkiye bu üyelikle, etrafımızdaki coğrafyanın ve her alanda söylediğimiz gibi mazlum milletlerin haklarının korunmasını savunacak" dedi.

ICAO’da bundan sonra daha aktif ve söz sahibi olacaklarını dile getiren Arslan, "Bu sadece bu dönem için değil, bundan sonraki dönemler için de giderek artan bir önemde devam edecek. Artık kabuğumuza sığmıyoruz. Biz kabuğumuzu kırarak dünyanın birçok farklı bölgesinde yeni işbirliği çalışmaları ile daha da büyüyeceğiz" şeklinde konuştu.

Bakan Arslan ICAO Genel Kurulu'nda konuştu

Öte yandan Bakan Arslan, Kanada'nın Montreal kentinde devam eden 39. ICAO Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, coğrafi konumu itibarıyla havayolu ağları yönünden Asya, Avrupa ve Afrika’nın kesişim noktasında bulunduğunu ifade ederek "İstanbul’dan 3 saatlik uçuşla 41 ülkeye, 5 saatlik uçuşla 66 ülkeye ulaşılabilmektedir. Türkiye 78 milyon nüfusu, 10 bin doları aşan kişi başı gayrisafi milli hasılasıyla G20’nin önemli bir üyesidir. Diğer taraftan, tarihi geçmişi itibarıyla bir açık hava müzesi olan ülkemiz, aynı zamanda doğal güzellikleriyle dünyada en çok tercih edilen 6. ülke durumundadır." diye konuştu.

Arslan, Türkiye’nin ICAO’nun kurucu üyelerinden biri olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün, havacılık sektörümüzde kaydedilen dikkate değer büyüme ve geleceğe yönelik hedeflerimiz, ICAO’da daha etkin olmamızı, daha fazla katkı koymamızı gerektirmektedir. Türk sivil havacılığımız, ICAO, ECAC, EUROCONTROL, EASA, D-8 ve diğer bölgesel örgütler ile yakın ilişki içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca ülkemiz Avrupa Birliği ile Kapsamlı Hava Taşımacılık Anlaşması’nın müzakere sürecinin başlatılması kararını almıştır. Türkiye, aynı zamanda ICAO içerisinde en fazla katkı veren 17 ülkeden biri konumundadır. Bu büyüklüğe erişmiş bir ülkenin ICAO’da daha fazla etkin olması bizim de önceliklerimiz arasındadır. Havacılığı son 13 yılda muazzam bir büyüme gösteren Türkiye’nin ICAO Konsey üyesi olmasının, Konsey çalışmalarına katkı sağlamasına imkân vereceğini düşünüyoruz. Havacılık alanında sergilediğimiz verimlilik ve geleceğe yönelik hedeflerimizin bu isteğimizi haklı kıldığını ve dostlarımızın da bu haklılığı teslim edeceğine inanıyoruz.’’

Muhabir: Seyit Aydoğan

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 02.10.2016 08:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol