banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
26 Ocak 2016 Salı 13:28
Türkiye'den Libya'daki uzlaşma sürecine destek

Türkiye'nin Libya Özel Temsilcisi ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Libya'da Birleşmiş Milletler'in desteğiyle ulusal mutabakat hükümeti kurulmasına ilişkin anlaşmanın bu şartlar altında olabilecek en iyi anlaşma olduğunu ifade etti.

İşler, Libya'da Trablus ve Tobruk yönetimleri arasındaki ulusal mutabakat çabalarıyla ilgili son gelişmeleri AA muhabirine değerlendirdi. 'Ulusal mutabakat hükümetinin açıklanması bile büyük bir başarıdır' ifadesini kullanan İşler, bazı tarafların anlaşma imzalansa da kabine kurulamayacağı beklentisinde olduğunu ancak kabinenin açıklanmasının bu tür olumsuz yaklaşımları boşa çıkardığını vurguladı.

'Körfez ülkeleri ve Libya'nın komşuları da anlaşmayı destekledi'

Fas'ın Suheyrat kentinde 17 Aralık'ta imzalanan anlaşmanın, uluslararası toplumun da Libya konusunda müttefik olduğuna işaret ettiğini söyleyen İşler, 'Bütün bölge ülkelerinin anlaşmaya destek vermesi çok önemli bir gelişme olarak değerlendirilmeli' diye konuştu.

BM gözetiminde varılan anlaşmada Faiz Mustafa Sirac'ın Başbakanlığı, başbakan yardımcıları ve 3 bakanın ismi konusunda mutabakata varıldığını hatırlatan İşler, Suheyrat Anlaşmasının Libya'nın istikrarı için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Suheyrat Anlaşması ile Libya'ya dış müdahalelerin önünün kesilmiş olduğunu kaydeden İşler, 'Körfez ülkeleri ve Libya'nın komşuları da anlaşmayı destekledi. Libya'da farklı gruplar da anlaşmaya destek verdi. Anlaşmanın bu şartlar altında olabilecek en iyi anlaşma olduğunu düşünüyorum. Şimdi Libyalıların kendi içlerinde oturup tartışarak sonuca varmaları gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

'Türkiye, başından beri krizin çözümünde aktif rol oynadı'

Türkiye'nin başından bu yana Libya'daki siyasi krizin çözümünde aktif rol oynadığını kaydeden İşler, 'Bugüne kadar özel temsilci olarak yaptığım her açıklamada, Türkiye'nin Libya'da her türlü dış müdahaleye karşı olduğunu belirttim' diye konuştu.

Yaşanan olumlu gelişmelere rağmen hassas bir sürecin devam ettiğini belirten İşler, şunları söyledi:

'Libya'da işlerin rayına girmesi için hala zorluklar var. Biz hep krizin siyasi aktörlerce diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini vurguladık. BM'nin girişimini başından itibaren destekledik. Gecikmeli de olsa BM bir metin çıkardı. Ulusal uzlaşı hükümetine Trablus'taki Genel Ulusal Kongre üyelerinden destek vermeyenler vardı. Kongre Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn de anlaşmaya karşı çıktı. Tobruk'taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih de yine bu anlaşmaya destek vermedi. Bu nedenle biz herkese ‘Artık yeni bir süreç başladı. Geriye dönüş söz konusu değil' dedik ve kurulacak Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne destek verilmesi konusunda telkinlerimizi ilettik.”

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 26.01.2016 13:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177