banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
14 Mayıs 2016 Cumartesi 16:02
'Türkiye'de artık imkanlar var dönebilirsiniz'
banner188
banner213
banner230

İZMİR

Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, bilimle uğraşmak isteyen Türk gençlerin yurt dışına gitmesini ancak mutlaka ülkesine dönmesini tavsiye ederek artık Türkiye'de bilim için gerekli imkanların bulunduğunu söyledi.

Sancar'ın Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu'ndaki konferansı öncesi öğrenci ve öğretim üyeleri bina çıkışında uzun sıralar oluşturdu.

'Bende vatan, millet, Sakarya biraz çoktur'

Konuşmasına "Herkes memleketini sever tabi. Bende vatan, millet, Sakarya biraz çoktur" sözleriyle başlayan Prof. Sancar, Nobel Ödülü getiren çalışmaları hakkında bilgi verdi.

PTT tarafından Aziz Sancar adına basılan bir posta pulunun görüntüsünü sunumu sırasında kullanan Sancar, "Öğrencilerin bunu görerek 'Ben de gerçekleştirebilirim' düşüncesine sahip olmasını istiyorum. Aziz Sancar, Savur ilçeside doğmuş bir Mardinlidir. Başka Türkler de bilime aynı katkıyı ve daha iyisini yapabilir." diye konuştu.

Nobel Ödül töreni öncesi ve sırasında duygularını anlatan Aziz Sancar, her ödül sahibine 30 dakikalık konuşma süresi tanınmasına rağmen sayaca bakmadığı için 50 dakikalık bir konuşma gerçekleştirdiğini, ancak milletini en iyi şekilde temsil etmenin gururunu yaşadığını anlattı.

Ödülü aldıktan sonra hayatının değiştiğini, özellikle Türk dünyasından medyanın büyük ilgisiyle karşılaştığını dile getiren Aziz Sancar, New York'taki ünlü Times Square'da da fotoğrafının gösterildiğini dile getirdi.

"Türkiye'de imkanlar var, dönebilirsiniz"

Konferansın ardından soruları yanıtlayan Aziz Sancar, bir izleyicinin "Bilimle ilgilenmek isteyen Türkler yurt dışına mı gitmeli?" sorusunu "Yurt dışına gitmenizi tavsiye ederim. Benim yaptığımı yapmayın, mutlaka dönün. Artık Türkiye'de imkanlar var, dönebilirsiniz." sözleriyle yanıtladı.

"TÜBİTAK'ın başına geçmek ister misiniz?" sorusuna yanıt vermeyen Sancar, "Bilimsel çalışmalarınızı sürdürmek için Türkiye'ye döner misiniz?" sorusunu yönelten öğrenciye de "Ben 70 yaşına geldim. İşleyen bir laboratuvar kurmak 10 yılımı alır. O bakımdan kusura bakmayın." cevabını verdi.

Muhabir: Efsun Yılmaz

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 14.05.2016 16:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol