banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
30 Eylül 2016 Cuma 14:52
'Türkiye 1 milyar dolarlık un ihracatıyla dünya şampiyonu'
banner188
banner213
banner230

İSTANBUL - UĞUR ASLANHAN

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy, geçen yıl yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat yapan un sektörünün, bu yılki hedefinin 1.1 milyar dolar olduğunu belirterek, "Yılın ilk 6 ayında yüzde 50'ye yakın ihracat artışı oldu. Türkiye, halihazırda 1 milyar dolarlık un ihracatıyla dünya şampiyonu" dedi.

Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin un ihracatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin un ihracatı yaptığı ülke sayısının son 10 yılda yüzde 150 artarak 100'ü aştığını dile getiren Ulusoy, ihracat yapılan ilk 10 ülkenin arasında Irak, Sudan, Suriye, Endonezya, Benin, Angola, Filipinler, İsrail, Madagaskar ve Gana olduğunu söyledi.

Ulusoy, son 2 yılda ihracat yaptıkları ilk 20 ülke arasında ABD'nin de yer aldığını kaydederek, 20 milyon ton buğday ihraç eden ABD'ye Ar-Ge ile diyabetik un geliştirerek, ihraç etme başarısını gösterdiklerini bildirdi.

Başkan Ulusoy, "Artık sanayicilerimiz, üreticilerimiz ve tüccarlarımız buğday fiyatlarını takip etmek için Chicago'yu değil, Borsa İstanbul'u takip edecek" diye konuştu.

"Dünya un ihracatının 5'te birini Türkiye yapıyor"

Ulusoy, Türkiye'nin buğday unu ihracatının geçen yıl 1 milyar dolara yaklaştığını belirterek, "Bu yılki ihracat hedefimiz 1,1 milyar dolar. Yılın ilk 6 ayında yüzde 50'ye yakın ihracat artışı oldu. Türkiye, halihazırda 1 milyar dolarlık un ihracatıyla dünya şampiyonu" ifadelerini kullandı.

Türk un sanayicilerinin bu alanda dünya ihracatının şampiyonları olduğunu kaydeden Ulusoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörüne baktığımız zaman 2015 yılında fındıkta, tüm zamanların rekoru 2,8 milyar dolar oldu. Fındık sonrasında ise un sektörü de tarıma ciddi katkı sağlıyor. Dünya un ticaretinin yüzde 20,25'ini yaparak un ihracatında dünyada birinci sırada yer alan Türkiye, 2015 yılında un ihracatını değer bazında bir önceki yıla göre yüzde 5,2 arttırdı. Değer bazında 2015 yılını, bir önceki seneye göre yüzde 5,2'lik artışla kapatmamız sanayicilerimizin başarısıdır. 2015 yılı gerek miktar gerekse değer olarak Türkiye'nin bu zamana kadarki en yüksek değerleri olup rekor kırılmıştır."

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 30.09.2016 14:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol