banner200
banner235
banner222
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
13 Mart 2016 Pazar 16:09
Turfanda eriğin kilosu bahçede 70 lira
banner188
banner213
banner230

Silifke Erik Üreticileri Birliği Kurucu Başkanı Mustafa Göktaş, bu yıl da örtü altında ilk erik hasadını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Türkiye'nin ilk eriğini piyasaya sunmanın gururunu yaşadıklarını belirten Göktaş, 'Şu an çıkan erikler aşeren kadınların taleplerini karşılıyor, ama kısa zamanda hasat çoğalacaktır. İlçe genelinde açık alanda 8 bin ton ürün hasat etmeyi hedefliyoruz. Örtü altında ise 80- 100 ton arasında ürün rekoltesi bekliyoruz' dedi.

Eriği örtü altına almanın tamamen bir risk olduğunu belirten Göktaş şöyle konuştu:

'Dışarıda üretilen eriklerin verimi daha yüksek oluyor. Bu nedenle örtü altına almak çok büyük bir risk ama biz bu riski göze alıp bahçelerimizin bir kısmını örtü altına alıyoruz. Bu nedenle 45 gün gibi daha erken bir zamanda erik hasadı yapmış oluyoruz. Böylelikle biraz daha yüksek fiyattan satmayı hedefliyoruz. Bugün 20-25 civarında örtü altı bahçemiz var. Rekoltemiz de açık alana göre düşük ama deneyimlerimiz ve tecrübelerimiz ile biraz daha artırıyoruz. En büyük avantajımız da bölgemize ekonomik katkısı. 15-20 gün erkene alınmakla birlikte, 25 gün olan erik sezonumuzu 45 güne çıkardık. Bu da bölge ekonomisine ve üreticilerimize önemli bir katkı sağlayacaktır. Eriğin fiyatını tamamen piyasa belirleyecek' dedi.

Öte yandan Atayurt Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Ali Türer Erik ise fiyatlarının ilk hasat günlerinde 300 TL'ye kadar çıktığını ancak şu an kilogram fiyatının 70 TL olduğunu belirterek, örtü altından yapılan hasattan açığa geçildiği zaman bu fiyatın daha alt seviyelere inebileceğini belirtti.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 13.03.2016 16:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol