banner200
banner222
30 Aralık 2013 Pazartesi 17:32
Tüketiciyi aldatmanın cezası artık daha ‘ağır’
banner188
banner213
banner230
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine aykırı hareket  edenlere uygulanan idari para cezaları, yeni yıldan itibaren yüzde 3.93 arttırıldı. Geçen sene bu oran 7.8 idi. Buna göre satıcılar, tüketici ile müzakere etmeden, tüketici aleyhine  dengesizliğe neden olan koşullara sözleşmede yer vermeleri halinde 149 lira idari  para cezası ödeyecek.
Sözleşmeler 12 punto
Satışa sunulan ayıplı malların ya da ambalajlarının üzerine “özürlüdür” ibaresi yazmayan, tüketici sözleşmelerini 12 punto ve koyu siyah  harflerle düzenlemeyen, taksitli satış, devre tatil, paket turu sözleşmelerine aykırı hareket eden firma ve satıcılar 302 lira para cezası ödeyecek.
Kampanyalarda satış ve teslim tarihi ile ilgili bilgileri tüketiciye sunmayan ve kapıdan satışlarda kurallara aykırı edenler de 759 lira ceza ödemek zorunda kalacak.
Tüketicinin kullanımına sunulan mal ve hizmetlerin kişi beden ve ruh sağlığı ile çevreye zararlı veya tehlikeli olabilmesi durumunda, bu malların emniyetle kullanılabilmesi için üzerine veya kullanım kılavuzlarına, bu durumla ilgili açıklayıcı bilgi ve uyarıları, açıkça görülecek ve okunacak şekilde koymayan üretici, imalatçı veya ithalatçılara 3 bin 43 lira, satıcılara ise 606  lira ceza kesilecek.

Örtülü reklama 91 bin lira ceza 
İlgili bakanlıklar tarafından belirlenen kurallara aykırı olarak tüketiciye mal ve hizmet sunanlara 7 bin 612 lira ceza verilecek. Kitap, dergi, ansiklopedi, afiş, bayrak, poster, sözlü veya görüntülü manyetik bant veya optik disk gibi kültürel ürünler dışında mal ya da hizmetin taahhüdü ve dağıtımını yapan süreli yayın kuruluşlarına 15 bin 226 lira ceza verilecek.
Televizyon ve gazetelerde tüketiciye yönelik aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapanlara uygulanacak ceza tutarı da artırıldı. Tüketiciyi aldatıcı, yanıltıcı veya onun tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar edici, tüketicinin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet hareketlerini ve suç işlemeyi özendirici, kamu sağlığını bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve engellileri istismar edici reklam ve ilanlar ile örtülü reklam yapanlara 91 bin 370 lira ceza uygulanacak. İlgili bakanlıktan izin almadan kampanyalı satış yapanlar 121 bin 826  lira ceza ödeyecek.
 

Milliyet

banner229
Son Güncelleme: 30.12.2013 17:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol