banner200
banner222
05 Şubat 2013 Salı 12:15
Töre kurbanı Arzu'nun babasına hapis cezası
banner188
banner213
banner230

Almanya ’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'ndeki Detmold kentinde 1 Kasım 2011 tarihinde ailesinin karşı çıktığı Rus kökenli Alexander K. adlı erkek arkadaşı ile görüşmeye devam ettiği gerekçesiyle kardeşleri tarafından evinden kaçırılarak öldürülen 18 yaşındaki Arzu Özmen'in babası 53 yaşındaki Ferdi Özmen’e 'Cinayete azmettirmek ve yaralama' suçundan 6.5 yıl hapis cezası verildi.
Alman medyasının yakından izlediği Arzu Özmen cinayetinde baba Ferdi Özmen'in yargılanması da büyük yankı uyandırdı. Birçok televizyon kanalı davayı ayrıntılı haberlerle aktardı. Ailesinin erkek arkadaşı 20 yaşındaki Alexander K. ile arkadaşlığına son vermesi için baskı yapması üzerine 2011 yılı Ağustos'unda kadın sığınma evinde kalmaya başlayan, aynı yıl 1 Kasım'da maskeli 3 kişi tarafından kaçırılan Arzu Özmen'in cesedi günler süren aramaların ardından Lübeck kenti yakındaki golf sahasına gömülü bulundu. Alman medyası, ailenin inancı gereği başka dinden biriyle evlenen kız veya erkeklerin aforoz edildiğini yazdı. Genç kızın cenazesi Mardin'in Midyat ilçesinde Yezidi inançlarına göre toprağa verilirken 3 kardeş cinayet suçundan tutuklandı.

KARAR AŞAMASINDA YEZİDİ İNANCI UZMANINA DANIŞILDI 


Geçen eylül ayında Osman Özmen, kız kardeşini 2 kardeşinin yardımıyla kaçırdıktan sonra tabanca ile öldürdüğünü itiraf edince ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Diğer kardeşleri Şirin ve Kirer Özmen'e de, Arzu'yu kaçırma ve cinayete yardım suçundan 10'ar yıl, Elvis ve Kemal Özmen'e de kız kardeşlerinin kaçırılmasına katıldıkları için 5.5'ar yıl hapis cezası verdi.
Bu davanın ardından baba Ferdi Özmen hakkında Detmold Eyalet Mahkemesi'nde çocuklarını cinayete teşvik suçundan tutuksuz yargılanmaya başlandı. Baba Özmen, avukatlarına verdiği yazılı savunmasında kızı Arzu'yu Alman erkek arkadaşı Alexander K.'ya kaçtığı için sopayla dövdüğünü ancak, öldürülmesi yolunda erkek çocuklarından istekte bulunmadığını savundu.
Karar duruşmasında Savcı Ferdi Özmen’in, 5 yetişkin oğlunun kız kardeşleri Arzu’yu kaçırıp namus adına öldürmesini engellemediğini, erkek arkadaşı olduğu gerekçesiyle kızını çeşitli tarihlerde dövdüğünü belirterek, hakkında 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmesini istedi.
Mahkeme heyeti Yezidi ve töre cinayetlerinde uzman olarak Freilburg Üniversitesi Psikoloji Enstitüsü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Jan İlhan Kızılhan’ı dinledi. Prof. Dr. Kızılhan, Yezidi inancına göre, erkek veya kadınların başka dinden biri ile evlenmelerinin kabul edilemez olarak değerlendirildiğini söyledi.
Önceki duruşmada cinayetle ilgisinin bulunmadığını, çeşitli tarihlerde kızını sopayla dövdüğü için pişman olduğunu belirten baba Fendi Özmen, mahkeme tarafından suçlu bulunurken, tutuklanmasına karar verildi. (İhsan DÖRTKARDEŞ/DHA)


banner229
Son Güncelleme: 05.02.2013 12:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol