banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
12 Mayıs 2016 Perşembe 14:17
'Tohum ihracatında hedef 2023'te 500 milyon dolar'
banner188
banner213
banner230

Türk Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Yıldıray Gençer, Türk tohumculuğu olarak ihracatı yukarılara çekmek için önemli çalışmalar yaptıklarını kaydederek, "Kısa süre içerisinde ihracatımızın çok daha yukarılara çıkması için çabalıyoruz. Özellikle ihracatın 2023 yılında 500 milyon dolar olması için çalışmalar sürdürüyoruz." dedi.

Gençer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ile yaşanan kriz sonrasında tohumla ilgili bir geri dönüş olmadığını söyledi. Tohumla ilgili ithalat veya ihracatta sıkıntı yaşanmadığına değinen Gençer, "Biz tohumluklarımızı sattık. Eğer tohumla ilgili bir sıkıntı olsaydı gerekli çalışmalarımızı yapmıştık, alt yapımızı hazırlamıştık ama şu anda tohumla ilgili bir sıkıntı yok. Bu daha çok ürünlerle ilgili bir sorun. Ürünler konusunda da diğer birliklerimize verdiğimiz destekle bu durumu yakından takip ediyoruz." dedi.

Tüm dünyada tohumlukların, hem ihracatı hem de ithalatının yapıldığını belirten Gençer, büyüyen dünyada tohumun üretim maliyetlerinin daha da aşağıya düşürülmesi için bazı çalışmalar olduğuna değindi. Ucuz tohum elde etmek için üretimin başka ülkelerde yaptırıldığını anlatan Gençer, başka ülkelere gönderilip tekrar ülkeye getirilen ürünlerin de ithal ürünler arasında sayıldığına işaret etti.

"Hedefimiz 2023 yılında 500 milyon dolar"

Gençer, özellikle ihracatın 2023 yılında 500 milyon dolar olması için çalışmalarını sürdürdüklerine dikkati çekerek, "Bu çalışmaları yaparken bazı tohumlukların tekrar ülkemize getirilip burada işlenmesi noktasında ithalatımız da söz konusu olacak. Yani hem ithalat hem de ihracat bizim sektörümüz açısından kaçınılmaz ama bizim özellikle ihracat hedefleri noktasında önemli kararlarımız var. Tohum ihracatı hedefimiz 2023 yılında 500 milyon dolar civarında." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 12.05.2016 14:17
Anahtar Kelimeler:
İhracatHedefTohum
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol