banner237
11 Ekim 2011 Salı 12:47
Timoşenko suçlu bulundu

Moskova- Turuncu devrimin sembol ismi ve Ukrayna eski Başbakanı Yulya Timoşenko, Rusya ile yapılan gaz anlaşması konusunda ülke menfaatlerine zarar verdiği gerekçesiyle suçlu bulundu.

Mahkeme hakimi Rodion Kireyev Kiev'de bugün görülen duruşmada yaptığı açıklamada, Timoşenko'yu haksız gaz anlaşması imzalayarak ülkedeki gaz şirketini yaklaşık 200 milyon dolar zarara uğratmaktan dolayı suçlu buldu.

Ukrayna mahkeme kurallarına göre, verilecek kararda davanın özeti çok geniş bir şekilde yer alıyor. Kireyev uzun kararı okumaya devam ederken, Timoşenko'ye ne ceza verileceği karar özetinin en sonunda yer alabilir.

Kentte yoğun güvenlik önlemleri alındı

Uzmanlar, Timoşenko'nun bir ceza alacağını ancak alacağı bu cezanın ertelenebileceğini kaydederken, bugünkü duruşmada Timoşenko'ya destek olmak isteyen yüzlerce kişi başkent Kiev'deki ana caddelerden birini trafiğe kapatarak mahkemeye doğru yürüdü.Timoşenko'nun suçsuz olduğuna ve suçlu olduğuna inanan binlerce kişinin karşılıklı sloganları yüzünden mahkeme son derece gürültülü bir ortamda devam ediyor. Polis kentte olağanüstü güvenlik alırken, mahkeme salonunun etrafında ise herhangi bir olay çıkmasını engellemek için adeta etten bir duvar örmüş durumda.

Muhalefet Timoşenko'ya karşı açılan davanın siyasi olduğunu savunarak 11 Ekim'in Ukrayna demokrasisinde "kıyamet günü" olduğunu ileri sürüyorlar.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ise tüm suçlamaları reddederek, davanın tamamen ülkenin yasalarına göre görüldüğünü ve herhangi bir siyasi müdahale olmadığını söylemişti.
 
cumhuriyet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol