banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
20 Mayıs 2016 Cuma 15:22
TİKA'dan Moğolistan'ın eğitimine destek
banner188
banner213
banner230

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan'ın başkenti Ulan Bator'daki Atatürk Okulu'nu yenileme projesini tamamladı.

Projede, Ulan Bator'un Ankara Caddesi'ndeki Atatürk Okulu'nun dış cephesinde, Türkiye'den getirilen taşlar kullanıldı. Tadilat ve yenileme çalışmaları sonucu Atatürk Okulu, dış görünüşü ve imkanlarıyla örnek olabilecek hale geldi.

Yaklaşık 3 bin öğrencinin eğitim aldığı okulun önüne Atatürk büstü dikildi, bina içinde Atatürk köşesi oluşturuldu.

TİKA Ulan Bator Koordinasyon Ofisi, Atatürk Okulu'yla iş birliği yaparak, öğrencilere yönelik çeşitli kültürel ve sosyal programlar da düzenliyor.

Atatürk Okulu'nun öğrencileri, her yıl Ankara'da düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na TİKA'nın destekleriyle katılıyor.

Mermerler Denizli'den

Ulan Bator'daki Atatürk Okulu'nun tadilatını Türk firması HNC yaptı. HNC yetkilileri, tadilat için kullanılan mermeri Denizli'den getirdi.

Firma yetkilisi Hüseyin Öztürk, "Sayın Büyükelçimiz Murat Karagöz ve TİKA Koordinatörümüz Veysel Çiftçi'nin desteği ve himayesinde Moğolistan'da Türk milletini temsil eden kalıcı bir eser bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mermerleri Denizli'den getirdik. Türk ustalarımız, birlikte çalıştıkları Moğol ustalara mermer kaplama işini de öğretmiş oldular." dedi.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 20.05.2016 15:22
Anahtar Kelimeler:
EğitimDestekTıka
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol