banner237
banner241
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
21 Eylül 2017 Perşembe 16:52
TİKA'dan Meksika'daki depremzedelere destek

ANKARA

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığından (TİKA) yapılan yazılı açıklamada, depremin ardından Meksika'daki ilgili makamlarla temasa geçilerek Türkiye'nin Meksika halkının yanında olduğu ve yardım faaliyetlerinde yer alacağı belirtildi.

Açıklamaya göre, hükümete bağlı sosyal yardım kuruluşları ve Meksika Kızılhaçının oluşturduğu kriz noktalarına ulaşarak ihtiyaçları tespit eden TİKA, enkaz arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak araç gereçler ile hijyenik ve sıhhi malzemeler ihtiva eden koliler hazırladı.

Yardım kolileri, başkent Meksiko ve yaklaşık 40 kilometre güneydeki Xochimilco’da ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

TİKA'nın Meksika Program Koordinatörü Sarper Çınar, 7 Eylül'de Meksika'nın güneybatısında meydana gelen ilk depremin ardından kalıcı sağlık projeleri gerçekleştirmek için kolları sıvadıklarını ifade ederek, ilk etapta, acil arazi ambulansı ve deniz yoluyla hızlı müdahale amaçlı bot ambulans hibeleri gerçekleştireceklerini bildirdi.

"24 saat geçmeden Meksika halkına dost elimizi uzatmış olduk"

Çınar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"19 Eylül’de yaşanan 7,1’lik depremde bizler de buradaydık. İlk paniği ve sonrasındaki süreci yaşadık ve yaşıyoruz. Kendi emniyetimizi aldıktan sonra başkanlığımızın da talimatıyla hızlıca kriz noktalarına ulaştık. Depremin üstünden 24 saat geçmeden Meksika halkına dost elimizi uzatmış olduk. Mağdurlarla birebir temas içerisinde yardım kolileri dağıtım çalışmalarında yer aldık. Bu noktada tüm ofis personelimiz canla başla çalıştılar. Bu kadar hızlı ve organize hareket kabiliyetini kalifiye ekibimize borçluyuz."

Çınar, afet bölgesinde TİKA ve Türkiye haricinde herhangi bir yabancı kuruluş veya ülke bayrağı göremediğini belirterek, şunları söyledi:

Muhabir: Adam Abu Bashal

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 21.09.2017 16:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol