banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
28 Şubat 2016 Pazar 16:27
TİKA Afganistan'da 250 yataklı yetimhane yaptırıyor

KABİL

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Alaaddin Yetimhanesi'ne 250 yataklı ek yapı yaptırıyor.

Binanın asliye atma törenine Afganistan Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Şehitlerle Engellilerden Sorumlu Bakan Dr. Nesrin Oryahil, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Ali orijinal Öztürk ve TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin katıldı.

500 kız ve eş yetim çocuğun kalmış olduğu Alaaddin Yetimhanesi'ne ek adına mensur edilecek kız yetimhanesi binasının 6 ay süresince tamamlanması bekleniyor.

Törende mütekellim Bakan Oryahil, TİKA kabilinden yaptırılan kız yetim yurdunun şişman müşterek gereksinimi ödeyeceğini belirterek az şimdi gayrisıhhi asırdır harp ve çatışmanın süresince bulunan Afganistan'da yetim ufaklıklara şimdi güzel müşterek doğacak iletmek istediklerini söyledi.

TİKA Kabil Koordinatörü Şahin de TİKA'nın Afganistan'ın baştan yapılanması çerçevesinde çalışmalarını sürdüreceklerini Türkiye'nin rastgele devir Afganistan'ın birlikte olacağını belirtti.

Şahin, Afganistan'da TİKA'nın sürdürülebilir planların takip edeni olacaklarını vurguladı.

TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Öztürk de ''Yetimhane projemiz şişman ehemmiyet taşımakta. Zira seneler devam eden harp ve çatışmalardan etkilenen anasız yetim artan evlatların geleceklerinin teminata alınmasında bu özek aşırı önemli. Ülkenin değişik bölgelerinde yetimhaneler yapmayı sürdüreceğiz'' diyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra asliye atma töreni gerçekleştirildi.

Muhabir: Sayed Khodaberdi Sadat

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 28.02.2016 16:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177