banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
28 Ocak 2016 Perşembe 20:22
'Terör örgütü ve paydaşları sürece ihanet ettiler'
banner188
banner213
banner230

ANKARA

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) 2016 bütçelerinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin soru ve eleştirilerini cevapladı.

Terör örgütünün Diyarbakır'daki Kurşunlu Camisine saldırısına dikkati çeken Akdoğan, 'Mahvettiler kutsal mekanları. Hiçbir kutsal tanımadan saldırı oldu' diye konuştu.

'Kimin yaptığını tespit edebildiniz mi?' sorusuna Akdoğan, 'PKK yaptı' yanıtını verdi.

Akdoğan, Vakıflar Genel Müdürlüğünün bölgede zarar gören tarihi eserlerle ilgili sükunet sağlandıktan sonra gerekli adımları atacağını söyledi.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan'ın terör saldırılarının devam ettiği bölgedeki bazı duvarlara yazılan yazılar hakkındaki sorusu üzerine Akdoğan 'Zaten soruşturma başlatıldı. Her türlü uyarı yapıldı. Bir takım provakatif hadiseler de oldu. Bölgede ırkçı, ayrımcı, ayrılıkçı, şiddet kullanan tek tipçi, farklılığa tahammül etmeyen bir anlayış var. Bunun adı da PKK. Biraz buraya da laf söylemek lazım' değerlendirmesinde bulundu.

'Terör örgütü ve paydaşları sürece ihanet ettiler'

Çözüm Süreci hakkındaki sorulara ise Akdoğan, bu noktada 'devletin süreci birden bire bıraktığına' yönelik eleştirilerin geldiğini, ancak bunun doğru olmadığını söyledi.

Devletin süreci bırakmadığına dikkati çeken Akdoğan, şöyle devam etti:

'Terör örgütü ve paydaşları bu sürece ihanet ettiler. Örgüt, devrimci halk savaşı ilan etti. Burada devlete çok eleştiri getirilebiliyor ama bu eleştirileri biraz başka taraflara da yöneltmek gerekmez mi? Özerklik ilanında bulunan, 'şuralarda gidin, özerklik ilan edin' diye baskı yapan, canlı timleri gönderen, isyana kalkışma talimatları veren, devrimci halk savaşı ilan eden bir örgüt var. Ölümlerin sorumlusu bu örgüt değil midir? Bunlara bir şey söylemek gerekmez mi? 'Sen ne yaptın, ne yapıyorsun? Ölümden ve kandan besleniyorsun. Senin ilan ettiğin bu özerklik nedir? Üç tane mahallede oradaki insanları silahlandırıp nereye varacaksın? Devlet mi kuracaksın iki tane mahallede? Bu nasıl bir rezilliktir, nasıl bir tiyatrodur, nasıl bir kepazeliktir? Bu insanları ölüme nasıl gönderiyorsun? Bu nasıl bir mantıksızlıktır?' diye hiç kimse bir cümle örgüte söz söyleyemiyor? Bir cümle kurun, bir eleştiri getirin örgüte.'

Yalçın Akdoğan, 'Dolmabahçe mutabakatı' ile ilgili olarak da 'Bu bir müzakere değildi, görüşmeydi. Bir mutabakat da sağlandığı yoktu. Öcalan bir silah bırakma iradesi ortaya koydu ve deklare etti. HDP heyeti onu açıkladı ve bir takım maddeler söyledi. 'O maddeleri biz kabul ettik, mutabakat var altına imza attık'... Böyle bir şey söz konusu değil' şeklinde konuştu.

İstihbarat örgütlerinin dünyanın her yerinde her türlü görüşmeyi yapabileceğini ifade eden Akdoğan, ancak terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile şu an görüşülmediğini kaydetti.

Muhabir: Sultan Çoğalan

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 28.01.2016 20:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol