banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
05 Nisan 2016 Salı 15:32
Terör örgütü PKK'nın bombacısı etkisiz hale getirildi

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde, yıldırı örgütü PKK'nın bombacısı yer aldığı belirlenen müşterek yıldırıcı nötr bir duruma getirildi.

Valilikten meydana getirilen açıklamaya göre, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, Lice ve Kulp ilçelerinde dağlık ve ormanlık bölgede çalışkanlık yürüten, aralarında fevk düzem teşkilat yöneticilerin de bulunmuş yer aldığı değerlendirilen yıldırı örgütü mensuplarını ve işbirlikçilerini nötr bir duruma getirmek, barınak ve uçaksavar mevzilerini bozma etmek, malzemeleri ele etmek öze harekât gerçekleştirildi.

Operasyon esnasında Kulp ilçesine ilişkin Yaylak Mahallesi Dokuz Virajlar Bölgesinde, cezaevi ve yola el inşası patlayıcı yerleştiren teröristlerle çıkan çatışmada, örgütün bombacısı yer aldığı belirlenen yıldırıcı nötr bir duruma getirildi.

Bölgede meydana getirilen yer kontrol ve taramasında derinlemesine namlulu silah, 5 şarjör, 135 fişek, 5 şarjör çantası, 2 içi amonyum nitrat komple aş damı tüpü, 5 el inşası patlayıcı, 2 hareket ölçer, 3 mekanizma kablosu, telsiz, telsiz anteni, gün düşünce dürbünü, beden çantası, açıktan görüntülemeyi engel olmak düşüncesince geçer şemsiye, 10 gr. tütün ve besin malzemeleri ele geçirildi.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 05.04.2016 15:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177