banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
08 Ekim 2016 Cumartesi 17:37
Tekin: Erdoğan döneminde İstanbul'da cemaate arsa tahsisi yapılmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Nurettin Sözen’in belediye başkanlığı döneminde İstanbul’da cemaate hiç arsa tahsisi yapılmadığını söyleyen Tekin, "Yiğidi öldür hakkını yemeyin, Sayın Erdoğan döneminde ve sayın Sözen döneminde İstanbul Belediyesi’nde cemaat bir türlü arsa tahsisi alamamış. Ne zaman oluyor, onu da söyleyeyim. Sayın Erdoğan gidiyor, o zaman patır patır başlıyor” dedi.


CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP Beykoz İlçe binasında CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan ile birlikte bir basın açıklaması yaptı.

“ Son günlerde televizyonları açtığınızda neredeyse herkes suçlu, tek suçlu olmayan AKP iktidarı” sözleri ile başlayan Tekin, “Bugün sayın Bozdağ söylemiş, ‘biz temizlendik, sıra CHP ve MHP’de’ diye. Sayın Bozdağ, siz herhalde Ankara’da Sengül Hamamı’na gittiniz. Sengül Hamamı’nda temizlenmiş olabilirsiniz. Şundan emin olun, çamaşır suyuyla bile temizlenemezsiniz. Nereden çıkarıyorsun derseniz, birazdan onları sizlerle paylaşacağım” diye konuştu.


FETÖ’YE TAHSİS EDİLEN ARSALAR

Ardından da eski Kayseri Büyükşehir Başkanlığı yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin geçtiğimiz aylarda yaptığı ve Gülen Cemaatine tahsis edilen arsalarla ilgili açıklamasını değinen Tekin, şunları söyledi:


“Geçmişte Kayseri Belediye Başkanı olan bir bakanımız çıktı bir gün, '1142 vatan toprağına el koyduk' dedi. Yani bu FETÖ, cemaate tahsis edilen, verilen kamu arsalarına el koyduk, dedi. Bunun bir tanesi 200 milyon dolar, değerini siz ölçün. Bu bakanın kendisinin ifadesi. Bir bakanın elden gitmiş vatan topraklarına el koyması nedeniyle önce kendisine teşekkür ettik. Sayın Bakan’a haklı olarak iki soru sorduk. Bir; bu vatan toprakları hangi illerde. İki; bu vatan toprakları hangi kurumlar tarafından tahsis edilmiş, tarafıma bilgi verilsin. Şimdi tarafıma bilgi verilmiş. ' Türkiye Büyük Millet Meclisi iç tüzüğünün 96. maddesine göre soru kısa, gerekçesiz ve kişisel görüş ileri sürülmeksizin kişilik ve özel yaşama ilişkin konuları nedeniyle buna cevap veremiyoruz" diye."


‘SAYIN BAKAN SİZİN BELEDİYE BAŞKANLIĞINIZ DÖNEMİNDE BU VATAN TOPRAKLARINDAN KAÇ TANESİ TAHSİS EDİLDİ’

Tekin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Zor bir soru mu? Cevap yok. Bu vatan toprağı dediğiniz bu mülkiyetleri nereden verdiniz bunlara. Kimin bunlar, kimin? 79 milyon yurttaşımızın malları mülkleri bunlar. Bunları kim vermiş? Sayın Bakan, sizin belediye başkanı olduğunuz dönemde bu vatan topraklarından kaç tanesi tahsis edildi? Şu Ankara’daki yerler nasıl tahsis edilmiştir. Sayın savcılar siz bunları sormayacak mısınız?”

“Bütün bunlara baktığımda ortalama 13 bakanlık bu işin suç ortağı. Belediyelerin tamamı suç ortağı. 17 Aralık 25 Aralık’tan sonra. Gerçekten çok güçlü örgütlermiş. Ben Sayın Erdoğan’a sormak istiyorum; acaba sizin kadronuz sizi kandırıyor mu? Çünkü kandırılmaya çok müsait olduğunuz için. 17 Aralık, 25 Aralık’tan sonra ya bu çeteye gücünüz yetmemiş ya da sizi bal gibi kandırmışlar.”

“2014 yılında parlamentoya bir teklif geldi. Teklif aynen şu; özel liseleri teşvik etmek için eğitim sistemine teşvik sistemi çıkıyor. Bu el konulan okullar var ya, inceledik. Ne olmuş, dedik, Devletten bu paraları kimler almış? Paraların tamamını yine bu okullar almış. 17 Aralık 25 Aralık’tan sonra bu teşvikleri kimler verdi, bunların hesabını sormayacak mısınız? Şimdi ne yapmışlar, vatan topraklarına el koymuşlar. Bu neye benziyor biliyormusunuz? Hani hoca eşeğini kaybetmiş sonra bulmuş sevinmiş ya. Bakan bugün söylemiş, 15 milyar, yani eski parayla 15 trilyon devlete gelir elde ettik.”


ERDOĞAN VE SÖZEN DÖNEMİNDE CEMAATE ARSA TAHSİSİ YAPILMAMIŞ

“Yiğidi öldür hakkını yemeyin, Sayın Erdoğan döneminde ve sayın Sözen döneminde İstanbul Belediyesi’nde cemaat bir türlü arsa tahsisi alamamış. Ne zaman oluyor, onu da söyleyeyim. Sayın Erdoğan gidiyor, o zaman patır patır başlıyor.”

Bazı bakan ve milletvekillerinin de cemaate okul yaptırarak annelerinin adını bu okullara verdiğini öne süren Tekin, “Kaç bakan ve kaç vekilin isimleri var bu okullarda” diye sordu.


Gürsel Tekin, basın açıklamasının ardından CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan ve partililer ile birlikte Beykoz’a giderek Cumartesi Pazarı’nda esnafları ziyaret etti.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 08.10.2016 17:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177