banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
11 Mart 2015 Çarşamba 11:08
TDK'dan 'müsait' rezaleti!
banner188
banner213
banner230
Güncel sözlükte ‘müsait’ kelimesini ‘kolayca flört edebilen (kadın) olarak tanımlayan TDK’ye cinsiyetçi bakışı nedeniyle tepki yağdı.

TDK yani Türk Dil Kurumu internet sayfasında kelime manasına bakmak için olan yere “müsait” yazınca çıkan anlam şok etti.

TDK’nın web sitesindeki sözlüğünde “müsait” kelimesinin “Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)” olarak tanımlanması kadınların tepkisini çekti.

Sözcü’de yer alan habere göre kadınlar sosyal medya yoluyla TDK’ya karşı harekete geçtiler. TDK’nın sitesi şu an kilitlenmiş durumda. TDK ise henüz bir değişiklik yapmadı.

İstanbul Feminist Kolektif, facebook hesabından bu duruma tepki göstererek “Bu anlamdaki müsait için neden parantez içinde ‘kadın’ yazılmıştır? Erkek ‘müsait’ olamaz mı? Bu cinsiyetçi ifadenin acilen kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Aynı zamanda hatanın düzeltilmesi için change.org üzerinden de bir imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyasında şunlar ifade edildi: “Zira flört etmek kişilerin karşılıklı olarak yaptıkları bir eylemdir ve hem erkek hem de kadın flört etmeye hazır, kolay flört edebilen karakterlere sahip olabilirler. Türk Dil Kurumu bu açıklamaya parantez içerisinde eklediği kadın ifadesiyle cinsiyetçi bir tutum sergilemekte ve kadına yönelik şiddet ve negatif ayrımcılığın temel nedeni olan ataerkiliteye hizmet etmektedir”
Gerçek Gündem
banner229
Son Güncelleme: 11.03.2015 11:09
Anahtar Kelimeler:
TDKdan Müsait Rezaleti!
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol