banner200
banner235
banner225
04 Şubat 2014 Salı 22:19
TBMM’ye ‘internet yasası’yla ilgili çağrı
banner188
banner213
banner230
 Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Başkanı Christian Mihr, hazırlanan yasa tasarısının Türk makamlarına; hukuk devleti ilkelerine dayanan kontroller olmaksızın tabu kabul edilen veya siyasilerin ilgili kritik açıklamalar nedeniyle istenen internet sayfasını kapama imkanı tanıdığını vurguladı.

Türk hükümetinin geçen yazdan bu yana protesto gösterilerini baskı altına alan bir tutum sergilediğini belirten Mihr, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yürüttüğü siyasete yönelik eleştirileri basın ve düşünce özgürlüğüne daha fazla sınırlama getirerek sonlandıramayacağının farkına varması gerektiğini söyledi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı şu anda mahkeme kararına ihtiyaç duymaksızın " müstehcen" içerikli sayfalara erişimi engelleyebiliyor. Ak Parti'nin yasa tasarısı ise bunu nefret söylemi, özel hayatın gizliliği ve çocukların zararlı içeriğe erişimi konularında da genişletmeyi amaçlıyor.

Türkiye'de internet sayfalarına erişimin engellenmesinin köklü bir geçmişi olduğunu vurgulayan uzmanlar, mahkeme kararına ihtiyaç duymaksızın uygulanacak bu yeni kriterlerin dev bir sansür dalgasına neden olabileceği uyarısında bulunurken, TBMM 'yi de bu konuda uyararak yasanın reddedilmesi önerisinde bulundu.

DHA
banner229
Son Güncelleme: 04.02.2014 22:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol