banner200
banner222
12 Mart 2013 Salı 10:06
TBMM'de kamera yasağı
banner188
banner213
banner230
 Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı yaptığı yönetmenlik değişikliği ile TBMM Genel Kurulu'na sadece TBMM Televizyonu kamerası alınacak, genel kurulda fotoğraf çekimlerinde flaş kullanılmayacak. 

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Basın ve Yayın Mensuplarının Çalışmaları Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Basın ve yayın kuruluşlarının TBMM'de görevlendirmek istedikleri muhabir, kameraman ve foto muhabirlerinin en az beş yıllık basın kartı sahibi olmaları gerekiyor. TBMM yerleşkesinde, her türlü canlı yayın, film ve fotoğraf çekimleri izne tabi. Çekim izinleri, belirtilen kişi, mekan, süre ve zamanla sınırlı olacak. Aksine bir karar olmadıkça, TBMM Genel Kurul toplantılarında, basın locasından flaş kullanılmamak kaydıyla fotoğraf çekimi yapılabilecek. TBMM Televizyonu dışında Genel Kurula kamera alınmayacak.

Yine yönetmenliğe göre; komisyon ve siyasi parti grup toplantılarında film ve fotoğraf çekimleri, Komisyon Başkanı ve siyasi parti grup başkanvekilinin iznine bağlı. Basın mensupları, toplantıları kendilerine ayrılan bölümlerden izleyebilecek.

TBMM Basın Toplantı Salonunda, sadece milletvekilleri ile TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin milletvekili olmayan genel başkanları partilerine mensup milletvekilleriyle birlikte basın toplantısı yapabilecek. Kameramanlar ve foto muhabirleri Basın Bürosunda yapılan basın toplantıları hariç izinsiz olarak kamera ve fotoğraf makineleriyle birlikte TBMM binalarında ve bahçelerinde dolaşamayacak, izin verilmedikçe komisyon ve siyasi parti grup toplantı salonlarına giremeyecekler.

İHA
banner229
Son Güncelleme: 12.03.2013 10:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol