banner200
banner222
18 Aralık 2013 Çarşamba 23:56
TBMM'de de yolsuzluk operasyonu gündemden düşmüyor
banner188
banner213
banner230
TBMM Genel Kurulu'nda konuşan CHP Manisa Milletvekil Hasan Ören, geçmişte ‘Ergenekon Davası'na ilişkin “ Türkiye bağırsaklarını temizliyor” değerlendirmeleri yapıldığını anımsatarak, “Şimdi Türkiye neresini temizliyor?” diye sorarken, operasyon nedeniyle polisteki görev değişikliklerini “Polisler destan yazıyordu, şimdi emekliliği mi yazıyor?” sorusuyla eleştirdi.

TBMM Genel Kurulu'nda bütçe tasarısı üzerindeki görüşmelere devam edildi. Tasarı üzerine söz alan CHP'li Ören, İstanbul merkezli operasyona değinerek, “Ergenekon davasında sizler, ‘Türkiye bağırsaklarını temizliyor diyordunuz, şimdi Türkiye neresini temizliyor?” diye sordu. Cep telefonundan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın, “Hırsızlık babadan evlada geçer, evlattan babaya değil” sözlerinin yer aldığı konuşmayı dinlettiren Ören, “Yani hırsızlık Başbakan'ın dediği gibi babadan çocuğa geçiyor. O zaman bakandan hesap sormak gerekir” dedi. Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Ören'i, “Kürsüden sadece siz konuşabilirsiniz” diyerek uyardı. Ören, Maliye Bakanı Şimşek'in, “Böyle bir olay benim akrabalarımda olsa istifa ederim” dediğini anımsatarak, “Diğer bakanlar neden böyle demiyor?” diye sordu. Ören, “Emniyet müdürlerini görevden alacağınıza, bakanı görevden alsanız, soruşturma tamamlandıktan sonra alnının akı ile tekrar göreve gelse daha iyi olmaz mı? Polisler destan yazıyordu, şimdi emekliliği mi yazıyor? Halk Bankası Genel Müdürü'nün evinden ayakkabı kutusunda 4.5 milyon lira çıkıyor, ayşe teyze ise kışlık mantosunun cebinden çıkan 5 liraya seviniyor. Bu insanların parasını çarçur etmeyin” diye konuştu.

”Eşeğin büyüğü ahırda”

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “operasyonda gözaltına alınan Fatih Belediye Başkanı'nın, bir rüşvet soruşturmasında ayağından vurulduğu, özel uçakla yurtdışına gittiği, 7-8 gün sonra geldiği ve bir şey olmamış gibi kimseden şikayetçi olmadığının” iddia edildiğini ileri sürdü. “Türkiye'nin artık boğazına kadar yolsuzluğa bulaşmış bir takım tarafından yönetildiğini” iddia eden Türkkan, “Ben küçük çapta bir sanayiciyim ama evde bir kasam bile yok. Ayakkabı kutusuna para saklama gerçekten hiç aklıma gelmemişti. Önemli bir beyin, bunu buzluğa alıp koymak lazım, bu beyinlere Türkiye'nin ihtiyacı var” dedi. Türkkan, bazı emniyet müdürlerinin görevden alındığını anımsatarak, “Polisleri ve savcıyı görevden aldın. Peki ne oldu şimdi? Eşeğin büyüğü ahırda, bunun daha büyüğü olacak” diye konuştu.

İçişleri Bakanı'nın telefonuna çıkmadığı konusu

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Şimşek, “İçişleri Bakanı Muammer Güler'in telefonuna çıkmadığı” ile ilgili soruya cevap verirken, “Bakana ulaşamama hususu, sabahleyin arada bir kez arayıp kendisinin toplantıda olduğu bir husustur. Onu öyle değerlendirmek lazım” dedi.

Etiketler : , TBMM , yolsuzluk , mehmet şimşek , operasyon , soruşturma , bakan
banner229
Son Güncelleme: 19.12.2013 00:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol