banner200
banner235
banner225
02 Ocak 2014 Perşembe 14:16
TBB'den 'ayakkabı kutusuna gözaltı'ya suç duyurusu
banner188
banner213
banner230
 Türkiye Barolar Birliği , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Manisa Akhisar'da yaptığı konuşma esnasında, ayakkabı kutusu gösteren vatandaşın evinde arama yapan, ayakkabı kutusuna el koyarak gözaltı sürecini yürüten adli kolluk kuvvetleri ile onlara bu yönde emir ve talimat veren amirler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. 
Nuran Gül isimli vatandaşın evinde arama yapan, ayakkabı kutusuna el koyarak gözaltı sürecini yürüten adli kolluk kuvvetleri ile onlara bu yönde emir ve talimat veren amirlerin şüpheli olarak gösterildiği dilekçede, işlenen suç olarak ’Görevi kötüye kullanma, konut dokunulmazlığının ihlali’ gösterildi.
“HAKSIZ ARAMA VE İFADE ALMAK HUKUKA VE YASAYA AYKIRI”

Anayasa’nın ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü’ başlıklı 34. maddesi, ‘Konut Dokunulmazlığı’nı ifade eden 21. maddesi ve ‘Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti’ başlıklı 26. maddesi hatırlatılan dilekçede, “Anayasal hakkını kullanarak basına yansıdığı şekliyle yolsuzluk ve ayakkabı kutusunda fazlaca miktarda para bulunması olayına karşı, Başbakan’ın, Manisa’nın Akhisar ilçesinde yaptığı konuşması esnasında evinin balkonundan ayakkabı kutusu göstermek suretiyle tepkisel davranışta bulunan Nuran Gül’ün evinde haksız arama yapılması, suç delili niteliği taşıdığı gerekçesiyle ayakkabı kutusuna el konularak gözaltına alınarak karakola götürülüp ifadesinin alınması, Anayasa’ya, hukuka ve yasaya aykırılık teşkil ettiğinden, suç teşkil eylemi gerçekleştiren adli kolluk kuvvetleri ve onlara bu yönde emir ve talimat verenlerin tespit edilerek, haklarında takibi şikayete tabi olmayan suç hakkında re’sen soruşturma başlatılması ve kamu davası açılmasına karar verilmesini saygılarımızla talep ederiz.” ifadeleri yer aldı.
Samanyolu
banner229
Son Güncelleme: 02.01.2014 20:14
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol