banner200
banner225
06 Mart 2013 Çarşamba 09:46
Tapudaki değeri nasıl yükseltilir
banner188
banner213
banner230
Bİnde 20 olan tapu harcını daha az ödemek amacıyla, gayrimenkul alırken tapu değeri düşük gösterilebiliyor. Böyle olunca da ileride ciddi tutarlarda vergi, ceza ya da harç ile karşılaşılabiliyor. Şuf’a (önalım) hakkı kullanılırsa, aldığınız gayrimenkul elden gidebiliyor!

NE OLABİLİR?
1- Alıcı Açısından:
* Düşük değer üzerinden ödenen tapu harcı, sonradan tespit edilen gerçek değer üzerinden, cezalı olarak istenebilir.
* Gayrimenkul, edinme tarihinden itibaren, beş yıl içinde elden çıkarılırsa, kazanç “değer artış kazancı” olarak vergiye tabi. Alış bedeli düşük gösterilince, satış kazancı da gerçeğin üzerinde çıkar ve daha çok vergi ödenebilir.
* Hisseli gayrimenkullerde, diğer hissedar, tapuda yazılı bedel üzerinden şuf’a hakkını kullanıp, gayrimenkulü düşük bedelle alabilir.
2- Satıcı Açısından:
* Düşük değer üzerinden ödenen tapu harcı, sonradan tespit edilen gerçek değer üzerinden, cezalı olarak istenebilir.
* Satışı yapanın inşaat firması olması halinde ise, gerçek satış bedeli üzerinden KDV hesaplanıp, aradaki farkın KDV’si cezalı olarak istenebilir.
* Satıştan doğan kazancın eksik beyan edildiği tespit edilirse; vergisi, vergi ziyaı cezası ve verginin gecikme faiziyle birlikte alınabilir.

TAPU DEĞERİ NASIL YÜKSELTİLİR?
Gayrimenkul alım-satım bedelinin düşük gösterildiği durumlarda, gerçek değerin, Vergi Usul Kanunu’nun 371. maddesine göre “pişmanlıkla beyan” edilmesi mümkün (Bkz. 1 Mayıs 1989 Tarih ve 490/36095 sayılı, 1989/6 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu İç Genelgesi).
Bu durumda, zamanında ödenmeyen tapu harcı ile tahakkuk eden pişmanlık zammını, dilekçe ile haber verme tarihinden itibaren 15 gün içinde ödeyenler, gayrimenkulün tapu harcına esas olan değerini yükseltmiş olurlar.

sözcü

banner229
Son Güncelleme: 06.03.2013 09:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol