banner200
banner222
01 Ekim 2012 Pazartesi 21:36
Tansiyon hastalığı tarihe karışıyor
banner188
banner213
banner230
 Birçok kişinin en büyük rahatsızlığı olan tansiyon, gelişen tıbbi teknolojiyle birlikte ortadan kaldırılıyor. Tansiyon değerlerini dengeleyebilmek için neredeyse bir avuç dolusu hap kullanmak zorunda kalan hastalar, 'renal anjiyo' yöntemiyle hem ilaçlardan hem de tansiyon hastalığından kurtulacak. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Çamsarı öncülüğünde Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde birkaç hastada uygulanan ve olumlu sonuçlanan yöntem, Mersin Devlet Hastanesi'nde de ilk kez uygulanacak. Renal anjiyo yapılacak 64 yaşındaki Zenninur Koçak, 25 yıldır diyabet ve tansiyon hastası olduğunu ve son 6 yıldır da tek seferde 4 ilaç kullanmak zorunda kaldığını belirterek, buna rağmen tansiyon değerlerinin düzelmediğini söyledi. Mersin Devlet Hastanesi'nde kendisine uygulanacak yöntemin olumlu sonuçlar vereceğine inandığını ifade eden Koçak, şimdiden doktorlara ve sağlık ekibine teşekkür etti.

Renal anjiyo yöntemi ile ilgili bilgiler veren Mersin Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nihat Söylemez, bu yöntemle böbrek damarlarının etrafındaki sinirlerin radyo frekans dalgasıyla yakıldığını ifade ederek, "Böylece tansiyon değerleri ilaçsız olarak normal seviyelerde seyrediyor. Bu yöntemle hastalarda yüzde 80 başarı sağlıyoruz. Biri diüreptik olmak üzere en az 3 tansiyon ilacı kullanmasına rağmen tansiyonu 16-9'un altına düşmeyenlerde 'renal anjiyo' yöntemini uygulayabiliyoruz" dedi.

Söylemez, bu yöntemin Türkiye'de yeni yeni uygulanmaya başladığını dile getirerek, bu yöntemin uygulandığı hastalarda olumlu sonuçlar elde edildiğini sözlerine ekledi.

banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol