banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
24 Şubat 2016 Çarşamba 16:42
'Tahşiyecilere kumpas' davasında 4. duruşma başladı
banner188
banner213
banner230

Paralel Devlet Yapılanması'nın (PDY) ''Tahşiyecilere kumpas'' kurduğu iddiasıyla aralarında firari maznun Fetullah Gülen ile Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, emektar inanma müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de bulunmuş olduğu 10'u mevkuf 33 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tanıdık duruşmaya, mevkuf maznun Hidayet Karaca ile maznun ve sızlanan avukatları katıldı. Tutuklu sanıklar emektar inanma müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün, Ertan Erçıktı, Ömer Köse ile Ekrem Çelik, Hüseyin Nohut, Ahmet Öztürk ve Mustafa Kılıçarslan ile yokluğunda tutuklanmasına değişmeyen maruz firari maznun Fetullah Gülen ise duruşmaya katılmadı.

Ceza istemleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca hazırlanmakta olan iddianamede, ortak numaralı maznun Gülen ile mevkuf sanıklardan Karaca, 'silahlı yıldırı örgütü ihdas etmek ve yönetmek'le suçlanırken, başka 31 sanığın 'silahlı yıldırı örgütü üyesi olma' suçundan cezalandırılması isteniyor. İddianamede, Gülen ve Karaca'nın, 'silahlı yıldırı örgütünü yönetme' suçundan 15 ila 22 sene 6 ay, müteselsil halde 'resmi belgede sahtecilik'ten 4 sene 10,5 ay ila 22 sene ve müteselsil halde 'delil uydurarak iftirada bulunma' suçundan da 1 sene 10,5 ay ila 10 sene 6 ay edinmek neredeyse hep 21 sene 9 ay ila 55'er sene ortada mütebeddil oranlarda hapishane cezasına çarptırılması arzu ediliyor. 

İddianamede başkaca emektar inanma müdürlerinden Ali Fuat Yılmazer'in, 'silahlı yıldırı örgütüne uzuv olma' ve 'delil uydurarak iftirada bulunma' suçlarından 9 sene ila 21 yıl, Tufan Ergüder'in, 'silahlı yıldırı örgütüne uzuv olma' ile müteselsil halde 'resmi belgede sahtecilik' ve 'delil uydurarak iftirada bulunma' suçlarından 14 sene 3 ay ila 47 sene 6 ay ortada mütebeddil oranlarda hapisle cezalandırılması isteniyor.

Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de 'silahlı yıldırı örgütüne uzuv olma' ile müteselsil halde 'kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği' ve 'delil uydurarak iftirada bulunma' suçlarından 14 sene 3 aydan 47 sene 6'şar taban derece hapishane cezasına çarptırılması arzu edilen iddianamede, Mutlu Ekizoğlu'nun da 'silahlı yıldırı örgütüne uzuv olma' suçundan 7,5 ila 15 sene ortada hapisle cezalandırılması öngörülüyor.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 24.02.2016 16:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol