banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
26 Ocak 2016 Salı 11:53
'Suriye'de Türkmen soykırımı yaşanabilir'
banner188
banner213
banner230

Suriye Türkmen Cephesi Muntasir Billah Tugayı Komutanı Firas Paşa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağırlıklı olarak Halep Handarat cephesinde Esed rejimi, Rusya, DAEŞ ve PYD'ye karşı savaştıklarını söyledi.

Handarat hattının, Türkiye ile Halep arasındaki tek geçiş noktası olduğunu dile getiren Paşa, bu cephenin düşmemesi için canlarını ortaya koyduklarını vurguladı.

Esed'in Halep'i abluka altına almaya çalıştığını anlatan Paşa, 'Türkiye ile olan yolumuzu kesmeye çalışıyorlar. Rusya şu anda tüm ağırlığıyla her bölgede PYD'yi destekliyor. Handarat'ın karşısında yer alan Şeyh Maksut bölgesi şimdi terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin elinde. Rusya oraya rejim aracılığıyla silah gönderiyor' diye konuştu.

Rusya, Türkmenlerin yoğun olduğu bölgelere saldırıyor

Paşa, terör örgütü DAEŞ'e karşı büyük mücadele verdiklerinin altını çizdi.

DAEŞ'e verilen desteklerin ise Türkmenleri zor durumda bıraktığını aktaran Paşa, 'Rejim, Rusya, DAEŞ ve PYD'den oluşan dörtlü grup, Türkmenleri katlediyor. Güvenli bölge dediğimiz yerler tamamen Türkmen köylerinden oluşuyor. O yüzden herkesin yıkmak, vurmak, kırmak istediği Türkmenler. Suriye'de olmasak onların çirkin projeleri tamamlanmış olacak. Bir zamanlar PKK'yı ortaya çıkaran Esad rejimiydi. Onlar nasıl olsa anlaşacaklar. Rusya da PYD'yi destekleyerek istediğine ulaşmış olacak' ifadelerini kullandı.

'Suriye'de Türkmen soykırımı yaşanabilir'

Cenevre'de yapılması planlanan görüşmelerde 'Türkmen' adının dahi geçmediğini vurgulayan Firas Paşa, şunları kaydetti:

'Ama biz şuna inanıyoruz ki haklı mücadelemizden bizi kimse döndüremeyecek. Türkiye bize desteğini esirgemesin. Çünkü bizim Allah'tan ve Türkiye'den başka kimsemiz yoktur. Bize Türkiye'den yardım gelmezse başka kimseden gelmeyecektir. Yeterli yardım gelmezse vicdansız teröristler 3,5 milyon Türkmen'in canına kıyacak. Suriye'de Türkmen soykırımı yaşanabilir.'

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 26.01.2016 11:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol