banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
05 Mart 2016 Cumartesi 07:22
'Suriye'de sorun çözülmezse bugünkü rakamlar ikiye katlanabilir'
banner188
banner213
banner230

NEW YORK

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, 'Suriye'ye erinç avdet etmezse, insanoğlu öldürülmeye, bombalanmaya, yıldırı saldırıları olmaya bitmeme ederse bugünkü rakamların ihtimal ikiye katlanabileceğini ve devletlerin istiap hadlerini aşarak probleminin tek çözülemez bir vaziyete geleceğini senelerden bu yana söylüyoruz' dedi.

Bozkır, New York Başkonsolosluğu'nda Türk topluluğu temsilcileri ile müşterek araya geldi. Bozkır, burada meydana getirdiği konuşmada, Suriye ve muhacir problemlerine değinerek, Türkiye'nin arazi almış bulunduğu bölgenin mesail yumağına dönüştüğünü söyledi.

'Suriye hakkıyla terörizmin, yasa dışı göçün, adamlık dramlarının ve semt istikrarına hakkında yöneltilen halis muhlis sıkıntıların deposu biçimine geldi' ifadelerini kullanan Bozkır, Irak'ın da ayrımsız konumda olduğunu, bu iki ülkenin cenup komşuları bulunduğu düşüncesince geçmiş Türkiye'yi peşi sıra Batıyı etkilediğini vurguladı.

Bozkır, Batılı ülkelere, yasa dışı göçle uğraş düşüncesince en evvela Suriye'deki probleminin ortadan kalkması geçişsiz geldiğini anlattıklarını vurgulayarak, 'Suriye'ye erinç avdet etmezse, insanoğlu öldürülmeye, bombalanmaya, yıldırı saldırıları olmaya bitmeme ederse bugünkü rakamların ihtimal ikiye katlanabileceğini ve devletlerin istiap hadlerini aşarak probleminin tek çözülemez bir vaziyete geleceğini senelerden bu yana söylüyoruz' dedi.

Türkiye'nin adamlık namına gösterdiği bu akla yatkın davranışın gelecekte de hatırlanacağını kaydeden Bozkır, şunları tabir etti:

'800 insanoğlu düşüncesince halk oylaması fail devletler de hatırlanacak. Hudutlarından sabık göçmenlerin üstlerindeki halis muhlis süs eşyalarına, paralarına el koyup bunları satıp, o paralarla o ülkedeki harcamalarını istikbal etmek düşüncesince anayasa çıkaran devletler de hatırlanacak. Bu güçsüz müşterilerini kuartet nizamda önlerinde süvari polislerle köle kampına götürürmüş kabilinden manzaraları yaşatan devletler de hatırlanacak. Çitler, duvarlar... bütünü hatırlanacak. diğer yandan Türkiye'nin bu hakkıyla her insana sağlam bulunan tutum biçimi de hatırlanacak. Bununla da övünç edeceğimiz hakkıyla müşterek resim var.'

'Suriye'de 3 buçuk milyon insanoğlu hâlâ muhacir biçimine gelebilir'

Bakan Volkan Bozkır, probleminin çözülmemesi biçiminde hâlâ iri teessürat yaşanacağı uyarısı da yaparak, 'Eğer Suriye problemi çözülmezse elden Halep'te 1 buçuk milyon insanoğlu hâlâ hareketlenebilir. Bütün Suriye'de yayıncı 3 buçuk milyon insanoğlu hâlâ muhacir biçimine gelebilir. Çok ehemmiyetli müşterek sorundan bahsediyoruz. Bu yayıncı ne Türkiye'nin ne biraz ülkenin üzerinde yazık yüklenerek ortadan kaldırılabilecek müşterek başağrısı değil' niteleyerek konuştu.

Suriye kaynaklı yıldırı tehdidine bağlı de izahat fail Bozkır, yıldırı örgütlerinin 'bu bana dokunmaz' niteleyerek ayrılmasının akla yatkın olmadığını belirterek, yıldırı örgütlerinin global yapıya ehil bulunduğunu ve umum dünyayı etkileyebileceğini kaydetti.

Bozkır, Türk topluluğu temsilcilerinden, yıldırı örgütlerinin tanımı, yasa dışı göçün yayılması ve alanda Türkiye ile ABD'nin işbirliğine gitmemesi yerinde yaşanabileceklere bağlı ABD'nin değişmeyen mekanizmalarına Türkiye'nin pozisyonunu anlatmalarını istedi.

Muhabir: Mustafa Keleş

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 05.03.2016 07:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol