Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
26 Mart 2016 Cumartesi 22:03
'Suriye'de sadece insanlar değil bir medeniyet katlediliyor'

SİNOP

Türk Ocakları Sinop Şubesince Halk Eğitim Merkezi'nde planlı Türkmenlere iane programına eklenen Suriye Türkmen Meclisi Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci, iç savaşın bitmeme etmiş olduğu Suriye'de mevcut Türkmen bölgesinin tarihinin en biçimsiz günlerini yaşadığını söyledi.

Bölgede kurulması planlanan devletçikler düşüncesince Türkmen nüfusunun bulunmuş olduğu sahaların bile bile ve istekle insansızlaştırılmaya çalışıldığını tamlayan Cevizci, 'Oralardan Türk kimliği silinmek isteniyor. Şu an Suriye'de savaşın en alevlenmiş yaşandığı yerler, bin senedir Türklerin ülke tuttuğu mahalleler, orada sadece insanlar değil ayrımsız sürede bir medeniyet katlediliyor. Yine ayrımsız sürede zamanı asar namevcut ediliyor. Dikkatinizi buraya döşemek isterim o asar Türklerin icra ettikleri eserlerdir.' diyerek konuştu.

'Türk devletine binlerce defa teşekkürname buyurmak lazım'

Cevizci, savaş zımnında Türkmenlere kapılarını açarak onlara ev sahipliği işleyen Türk halkı ve devletine binlerce defa teşekkürname ettiklerini vurgulayarak, Türk tarihinin silinmesi düşüncesince savaşın planlanarak o alanlarda yoğunlaştırıldığını dile getirdi.

'Bizi bizlerden apayrı korumak için çaba sarfeden yok' diyen Cevizci, şu şekilde bitmeme etti:

'Buradan Suriye Türkmenleri adına Türk halkı ve devletine binlerce defa teşekkürname buyurmak lazım. Sağ olsunlar bizlere ev sahipliği yapıyorlar, baştan sona dayanaklık buyurmak çıktılar, çıkmaya da bitmeme ediyorlar. Ama şurası göstermek gerekiyor bahis konusu dayanaklık buyurmak o alanda Türkmen varlığını bitmeme yol açmak düşüncesince ehliyetli değil. Daha bir tomar ve nitelikle dayanaklık buyurmak gerekiyor. Şu an yapılanları ha ölçüm ederiz fakat oradaki Türk varlığını ne olursa olsun bitmeme ettirmemiz gerekiyor. Çünkü elimizde avucumuzda baş döndürücü az arazi kaldı. Maalesef geldiğimiz noktada Türkmenler özlük topraklarından uzaklaştırılırken, Türk eserleri de namevcut edilmekte. Tabii ihtimal tabela kötü, fakat mücadelemiz tükenmiş değil. Halen önümüzde fırsatlarımız var.' ifadesini kullandı.

Muhabir: Gökhan Gücüklüoğlu

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 26.03.2016 22:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol