Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
26 Mart 2016 Cumartesi 22:03
'Suriye'de sadece insanlar değil bir medeniyet katlediliyor'

SİNOP

Türk Ocakları Sinop Şubesince Halk Eğitim Merkezi'nde planlı Türkmenlere iane programına dahil olan Suriye Türkmen Meclisi Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci, iç savaşın bitmeme etmiş olduğu Suriye'de mevcut Türkmen bölgesinin tarihinin en çirkin günlerini yaşadığını söyledi.

Bölgede kurulması planlanan devletçikler düşüncesince Türkmen nüfusunun bulunmuş olduğu yerlerin bile bile ve atlaya zıplaya insansızlaştırılmaya çalışıldığını tamlayan Cevizci, 'Oralardan Türk kimliği silinmek isteniyor. Şu an Suriye'de savaşın en hararetli yaşandığı yerler, bin senedir Türklerin ülke tuttuğu mahalleler, orada sadece insanlar değil bire bir sürede bir medeniyet katlediliyor. Yine bire bir sürede zamanı asar bulunmayan ediliyor. Dikkatinizi buraya tefriş kılmak isterim o asar Türklerin bitirdikleri eserlerdir.' sanarak konuştu.

'Türk devletine binlerce kat teşekkürname kılmak lazım'

Cevizci, savaş dolayısıyla Türkmenlere kapılarını açarak onlara ev sahipliği fail Türk halkı ve devletine binlerce kat teşekkürname ettiklerini vurgulayarak, Türk tarihinin silinmesi düşüncesince savaşın planlanarak o alanlarda yoğunlaştırıldığını dile getirdi.

'Bizi bizlerden apayrı korumak için çaba sarfeden yok' diyen Cevizci, şu şekilde bitmeme etti:

'Buradan Suriye Türkmenleri adına Türk halkı ve devletine binlerce kat teşekkürname kılmak lazım. Sağ olsunlar bizlere ev sahipliği yapıyorlar, daim dayanak noktası çıktılar, çıkmaya da bitmeme ediyorlar. Ama şurası açıklamak gerekiyor bahis konusu dayanak noktası o alanda Türkmen varlığını bitmeme yol açmak düşüncesince tam değil. Daha bir tomar ve nitelikle dayanak noktası gerekiyor. Şu an yapılanları ha ölçüm ederiz fakat oradaki Türk varlığını ne olursa olsun bitmeme ettirmemiz gerekiyor. Çünkü elimizde avucumuzda baş döndürücü az toprak kaldı. Maalesef geldiğimiz noktada Türkmenler özlük topraklarından uzaklaştırılırken, Türk eserleri de bulunmayan edilmekte. Tabii ihtimal resim kötü, fakat mücadelemiz tükenmiş değil. Halen önümüzde fırsatlarımız var.' ifadesini kullandı.

Muhabir: Gökhan Gücüklüoğlu

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 26.03.2016 22:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol