banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
10 Haziran 2016 Cuma 09:32
'Suriye'de bir devlet terörü estiriliyor'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muhammed Ali'nin cenaze töreni için bulunduğu ABD'de, Kentucky Ahıska Türkleri Merkezi'nde düzenlenen iftar programına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, ABD'ye geliş sebebinin yakın tarihin en önemli sporculardan ve iyi bir Müslüman Muhammed Ali'yi ebediyete uğurlamak olduğunu hatırlattı.

Mücadeleci kişiliğiyle kendi ülkesine ve tüm dünyaya damga vuran ve adını altın harflerle tarihe yazdıran Muhammed Ali'ye Allah'tan bir kez daha rahmet dileyen Erdoğan, “Bizim kuşağımız için Muhammed Ali sporculuğundan öte farklı bir kişiliğe sahiptir. Onun ringlerdeki başarısı kadar hayat karşısındaki duruşu da bizleri etkilemiştir.” dedi.

'İslam coğrafyası kardeşlikten uzak bir görüntü içindedir'

Müslüman dünyasında yaşanan çatışmalara da değinen Erdoğan, "Maalesef Suriye ve Irak başta olmak üzere, İslam coğrafyası şu mübarek günlerde dahi birlikten, beraberlikten, kardeşlikten çok uzak bir görüntü içindedir. Karşımızda çarpık bir manzara var. Ölen Müslüman, öldüren de 'Evet ben de Müslümanım' diyor. Ölen 'Allahu ekber' diyerek ölüyor, öldüren 'Allahu ekber' diyerek öldürüyor. Bugün birileri teröristle Müslüman kavramını bir arada rahatça kullanabiliyorsa bunda art niyet kadar, İslam karşıtlığı kadar işte bu manzaraların da etkisi vardır." diye konuştu.

Suriye'deki iç savaşa ilişkin de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Suriye'de bir devlet terörü estiriliyor. Bir katil iş başındadır. 600 bin insanı ne yazık ki öldürmüştür. 12 milyon insan evlerinden, yurtlarından olmuştur. Sadece 3 milyon insan şu anda bizim misafirimizdir. Biz Avrupa Birliği ülkeleri gibi, Batı ülkeleri gibi 'bize şu kadar gelsin, bu kadar gelmesin' gibi bir pazarlığın içerisinde değiliz. Varil bombalarından, kimyasal bombalardan kaçan kim olursa olsun biz hepsine kapımızı açtık, bundan sonra da açmaya devam edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

"Dayanışmanızı önemsiyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahıska bir muhabbet sofrasında bir arada olduklarını anlatarak, "Amerika gibi Müslümanların azınlıkta olduğu bir ülkede böyle bir sofrada bir araya gelmek hakikaten mutlulukların en yücesidir diyebilirim. Onun için dayanışmanızı çok önemsiyorum. Yardımlaşmanızı çok önemsiyorum. Paylaşmanızı çok önemsiyorum. Ve bu akşam buradaki tablo işte bu güzelliklerin en nadide ifadesidir" yorumunu yaptı.

Ahıska Türklerine her türlü desteği vermeye devam edeceklerini anlatan Erdoğan, "Şu ana kadar nüfus itibarıyla bin 300 Ahıska Türkü'nü yurdumuza almış vaziyetteyiz. Ahıska Türklerinin nerede yaşarlarsa yaşasınlar içinde bulundukları toplumun değerli ve üretken bireyleri olmaya devam edeceklerine inancım tamdır." ifadelerini kullandı.

İftara Müslüman toplum temsilcileri de katıldı

İftar programına Ahıska Türklerinin yanı sıra Amerikalı Müslüman toplum temsilcileri de katıldı. Bunlar arasında Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) Başkan Naim Beig, Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Başkanı Nihad Awad, ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) Genel Sekreteri Usame Cemal, Kuzey Amerika İslam Toplumu (ISNA) Başkanı Azhar Azeez ve İngiliz Müslüman sanatçı Yusuf İslam yer aldı.

ABD'nin Louisville kentine, Muhammed Ali için düzenlenen cenaze merasimine katılmak için gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak ''TUR'' ile Türkiye'ye hareket etti.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 10.06.2016 09:32
Anahtar Kelimeler:
Tayyip ErdoğanCenazeTören
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177