banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
15 Ocak 2016 Cuma 08:27
Sur'un yüzde 75'i temizlendi

Operasyonlarda şimdiye kadar 6 mahallenin yüzde 75’inin hendek ve barikatlardan temizlendiği ve kontrolün sağlandığı belirtildi. 6 mahallede 300’e yakın hendek ve barikat bulunurken, bazı bölgelerde de güvenlik güçlerinin görüş açısını kapatmak için bezlerle perdeleme yapıldığı bildirildi. Operasyonların bitmesi ve sokağa çıkma yasağının kaldırılması ile ilgili tarih vermek istemeyen yetkililer, operasyonun başladığı ilk günlerde ön saflarda terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H’lilerin olduğunu, sonraki günlerde ise kırsaldan gelen örgüt mensuplarının bulunduğunu, aralarında keskin nişancıların da yer aldığını söyledi.

Yetkililer, 6 mahallede bulunan terörist sayısı konusunda rakam vermenin doğru olamayacağını, çünkü bir sokakta görülen grup veya kişilerin hareket halinde olması nedeniyle başka bir noktada da görülebileceğini söyledi. Operasyona korucuların da destek verdiğini belirten yetkililer, toplam 2 bin güvenlik görevlisi dönüşümlü olarak operasyona katıldığını bildirdi. 

5 güvenlik noktası

Sur’da operasyonun bitmesinden sonra, başta kamuya ait binalar kullanılmak üzere en az 5 noktada geçici ya da kalıcı güvenlik noktaları oluşturulacağını kaydedildi. Sur’daki çatışmalardan etkilenen 1003 küçük esnafa  toplam 2 milyon 905 bin 50 lira para yardımı yapılırken, çatışmalar nedeniyle Sur’daki evlerinden ayrılarak ev kiralayan veya yakınlarının yanına yerleşen 4 bin 897 aileye de toplam 3 milyon 255 bin lira nakdi yardım yapıldığı açıklandı. Kalacak yerleri olmayan ve 339 kişiden oluşan 97 ailenin ise otellere yerleştirilerek otel masraflarının valilik tarafından karşılandığı belirtildi. 
 
‘Hiçbir şey yoktu, su yoktu’

Sur’da önceki gün 1 terörist teslim oldu. Teslim olan terörist, Hasırlı Mahallesi’nde çıkmalarını engelledikleri yaşlı bir çiftin olduğunu söyledi. Jandarma ve köy korucuları söz konusu adresteki yaşlı çiftin evine gitti. Ahmet (85) ve Ayşe (80) Aslan çifti evlerinden tahliye edildi. Askerler, yaşlı çifti sırtlarında taşıyarak güvenli bölgeye getirdi. “Hiçbir şey yoktu. Ne gelen soran vardı, ne de su vardı” diyen yaşlı çift, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Güvenlik güçlerine dua eden Aslan, “Jandarma bize yardımcı oldu, yemek verdiler, hastaneye getirdiler. Allah razı olsun” dedi. 

Kaynak: HABER7.COM

Son Güncelleme: 15.01.2016 08:27
Anahtar Kelimeler:
SurunYüzde75iTemizlendi
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177