banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
11 Mayıs 2016 Çarşamba 18:02
'Sur'da terörden zarar gören eserlerin projeleri hazır'
banner188
banner213
banner230

DİYARBAKIR

Vakıflar Haftası dolayısıyla İskender Paşa Konağı'nda basın toplantısı düzenleyen Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, Diyarbakır'ın vakıf ve kültür varlıkları açısından dünyanın en önemli kentlerinden biri olduğunu söyledi.

"Bizim kültürümüz, geçmişimiz ve dünya görüşümüzün olduğu bir yerde saldırılar yapıldı"

Terör örgütü PKK mensuplarının saldırıları dolayısıyla çok sayıda tarihi eserin zarar gördüğüne işaret eden Evsen, şöyle konuştu:

"Son terör olaylarında etkilenen eserlerin hepsinin projeleri hazır. Güvenlikle ilgili bir sıkıntı olmazsa en kısa zamanda restorasyon çalışmalarına başlayacağız. Mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait 10 eserin restorasyon çalışmalarını en kısa zamanda başlatıyoruz. İlk olarak Fatihpaşa, Şeyh Mutahhar, Hasırlı Mescidi, Arapşeyh ve Kadı camilerinden başlayacağız. Ayrıca ilçede bin 7 kiracımız var. Bu yıl bölgede terörden etkilenenlerin iş yerlerinin kira ücretinde herhangi bir artış gerçekleştirmedik. Kasım ve nisan ayları içerisinde Sur esnafından kira da almadık."

Diyarbakır'ın açık hava müzesi niteliğinde bir yer olduğunu vurgulayan Evsen, "Saldırıların Sur ilçesinde yapılmasının sebebi var. Bizim kültürümüz, geçmişimiz ve dünya görüşümüzün olduğu bir yerde saldırılar yapıldı." dedi.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 11.05.2016 18:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol