banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
26 Mart 2016 Cumartesi 16:22
Sur'da acele kamulaştırma kararı
banner188
banner213
banner230

DİYARBAKIR

Diyarbakır Valiliğince Sur ilçesinde yürütülecek uygulamalarla alanda canlı vatandaşların mağduriyetlerinin giderileceği ve dirilik ile servet güvenliğinin sağlanacağı yerleşme alanlarının oluşturulacağı bildirildi.

Valilikten meydana getirilen açıklamada, 6306 mahdut Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında 22.10.2012 gün ve 2012/3900 mahdut Bakanlar Kurulu Kararı ile 'riskli alan' duyuru edilen Diyarbakır'ın Sur ilçesi Suriçi bölgesindeki taşınmazların 21 Mart 2016 gün ve 2016/8659 mahdut Bakanlar Kurulu Kararı ile acele kamulaştırılması için kararların 25 Mart 2016 gün ve 29664 mahdut Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olduğu anımsatıldı.

Risk barındıran en ve zamanı dokuya uygunsuz yapıların likidasyon edilerek vatandaşların yerel mimariye akla yatkın dimdik ve emin yapılarda ikametinin sağlanacağı, tescilli yapıların tadilatları yapılarak zamanı dokunun korunacağı vurgulanan açıklamada, şunlara arazi verildi:

'Yürütülecek icraat ile alanda canlı vatandaşların mağduriyeti giderilerek, kentsel dirim kalitesinin artırıldığı ve vatandaşların kalifiye konutlarda eğleşme edebildiği, toplumsal ve kamusal ihtiyaçlarının karşılandığı, kazançlı bol bolamat düzeyinin artırıldığı, alanda canlı vatandaşların dirilik ve servet güvenliğinin sağlandığı yerleşme alanları oluşturulacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinesinde başlatılan bu icraat alanda canlı vatandaşlarla baş başa ahenk esasına mucibince yürütülecektir. Söz konusu acele kamulaştırma kararı bölgedeki tamamı mülkiyetlerin kamulaştırılması anlamına gelmemektedir.'

Sur'da sahn normale dönüyor

İlçede sokağa çıkacak yasağının kaldırılmasıyla canlılığına adım adım mülaki bölge, iyi iklim ve hafta sonundan yararlanan vatandaşların kavuşma noktası oldu. Gazi Caddesi'nde akıbet ayların en cıvıl cıvıl hafta sonunu yaşarken, Ulu Cami uğrunda oturan yurttaşlar ise çay içerek lakırtı etti.

Tarihi Ulu Cami'yi ziyarete mevrut birtakımı vatandaşlar, fahri rehberlerden caminin zamanı için bilgelik aldı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 26.03.2016 16:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol