banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
14 Temmuz 2017 Cuma 17:17
Suikast girişimi sanığından 'Rusça' mesaj
banner188
banner213
banner230

MUĞLA

Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin 3'ü firari, 44'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşması, dava dosyasına gönderilen delil ve raporların okunmasıyla sürüyor.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, mahkeme disipline aykırı hareket ettikleri için Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ tarafından salondan çıkartılan 11 sanık ile revire gitmek isteyen 12 sanık yer almadı.

Duruşmada ilk olarak dosyaya gönderilen deliller ve bilirkişi raporları okundu.

Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, Çiğli 2. Ana Jet Komutanlığı ile Dalaman Hava Meydan Komutanlığınca gönderilen görüntü kayıtlarına ilişkin raporun dava dosyasına sunulduğunu söyledi.

Olay gecesine ilişkin 112 Acil Servis ve 155 Polis İmdat hatlarına ait bilirkişi tarafından dökümü yapılan bin 260 sayfadan oluşan kayıtların dosyaya ibraz edildiğini belirten Baştoğ, istenen HTS kayıtlarının analiz raporunun da gönderildiğini bildirdi.

Dava dosyasının hacminin 220 bin sayfaya ulaştığına dikkati çeken Baştoğ, bir dosya örneğinin sanıkların inceleyerek savunmalarını hazırlayabilmesi için gönderildiğini vurguladı. Baştoğ, bunun maliyetinin yaklaşık 19 bin lira olduğunu kaydetti.

Seymen'den "Boş boğazlık olmasın" mesajı

Delillerin okunduğu duruşmada, dijital materyal incelemesinde eski Özel Kuvvetler üyesi binbaşı Şükre Seymen'e ait "Kakao Talk" programına ilişkin 26 dosya kalıntı izi bulunduğu bildirildi.

Seymen'in sanıklar arasında bulunan eski Özel Kuvvetler üyesi üsteğmen Murat Köse ile aynı program üzerinden yaptığı görüşmenin mesaj içeriklerinin tespit edildiğine işaret edilerek, Seymen'in sanık Köse’ye 15 Temmuz sabah saatlerinde "Murat konuştuklarına söyle, boşboğazlık olmasın" ve Rusça olarak "Kimseye söyleme" şeklinde mesajlar gönderdiği kaydedildi.

Duruşmada ayrıca sanıklardan helikopter pilotu eski Yarbay Davut Uçum'a ait de "Kakao Talk" programına ilişkin bir adet bulgu tespit edildiği belirtildi.

Sanık avukatları ve sanıklar dosyaya giren yeni delilleri inceleyebilmek için süre talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, sanıklara delillerle ilgili beyanda bulunmaları için pazartesiye kadar süre tanıdı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 14.07.2017 17:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol