banner200
banner235
banner225
22 Eylül 2012 Cumartesi 13:29
STK'lardan ''terör zirvesi'
banner188
banner213
banner230

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB),Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Hak-İş Konfederasyonu (Hak-İş), Memur Sendikaları Konfederasyonu'nun da (Memur-Sen) aralarında bulunduğu 14 sivil toplum kuruluşunun temsilcisi, son dönemde yaşanan terör olaylarını değerlendirmek için bir araya geldi.

TESK, TOBB, Türk-İş, Hak-İş, Memur-Sen, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye Kamu-Sen, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türkiye Noterler Birliği (TNB), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin (TÜRSAB) temsilcileri, dün akşam yaptıkları toplantıyla teröre karşı ortak bir metin hazırladı.

Söz konusu ortak metnin kamuoyuna açıklanması için TESK Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler, TVHB Başkanı Mehmet Alkan, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yardımcı ile TZOB, TÜRSAB, TÜRMOB, TÜSİAD ve Memur-Sen'in yöneticileri katıldı.


-''Çanakkale ruhu bu ülkede her zaman yaşayacaktır''-


Hazırlanan ortak metni okuyan Palandöken, TESK olarak Çarşamba günü tüm STK'lara ortak bir çağrıda bulunduklarını hatırlattı. Çağrılarına destek veren STK'lara teşekkür eden Palandöken, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin her bölgesinde örgütlü, toplumun bütün kesimlerini temsil eden sivil toplum örgütleri olarak bir aradayız. 74 milyon olarak birbirimize en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir zamandayız. Artan terör olayları neticesinde şehit olan polis ve askerlerimiz ile hayatını kaybeden vatandaşlarımızın acısını toplum olarak derinden hissediyoruz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, milletimize ve kederli ailelerine baş sağlığı, gazilerimize de acil şifalar diliyoruz.

Bölücü terör örgütünü nefretle kınıyoruz. Bütün milletimizi derinden üzüntüye boğan son saldırılar toplumumuzdaki hassasiyeti artırmıştır. Ancak bugün kardeşlik bağlarımızı zayıflatmak isteyenler bilmelidir ki bu toprakların mayası kardeşliktir. Çanakkale ruhu bu ülkede her zaman yaşayacaktır. Bölücü terör örgütünün iç ve dış destekçileri bilmelidir ki bizi bize düşürmeye kimsenin gücü yetmeyecektir.''


-''Bu millet, oynanan kirli oyunu bozacak güçte ve dirayettedir''-


Milletin, oynanan kirli oyunu bozacak güçte ve dirayette olduğunu belirten Palandöken, birlik ve beraberliği, ülkenin bölünmez bütünlüğünü bozmanın kimsenin haddi olmadığını ifade etti.

STK'lar olarak kendilerine düşenin, toplumun birlik ve beraberliğini pekiştirmek olduğunu vurgulayan Palandöken, ''İlerleyen dönemde bu yönde çalışmalarımız artarak devam edecektir. Tüm milletimize sesleniyoruz, teröre birlikte 'dur' diyelim. Sağduyuyla birbirimize kenetlenelim. Gün, huzurlu ve güçlü bir Türkiye için birlikte hareket etme günüdür'' dedi.


-''Çalışmalarımız devam ediyor''-


Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Palandöken, ''Bundan sonrası için bir eylem planınız var mı '' sorusu üzerine, metne imza atan tüm STK'ların bu konuda üzerine düşen her görevi yerine getireceğini söyledi.

Hazırladıkları ortak metni, önümüzdeki günlerde yapacakları icraatlarla destekleyeceklerini kaydeden Palandöken, ''Gaziantep'teki olaylardan sonra da buna benzer bir metin açıklamıştık. Çalışmalarımız devam ediyor. Kendi teşkilatlarımızın da görüşlerini aldıktan sonra da yapacağımız bir toplantıyla birlikte bundan sonraki yapacaklarımızı kamuoyuyla paylaşacağız'' diye konuştu.


-Basına teşekkür-


Palandöken, son günlerde yaşanan terör olaylarından Türkiye'nin her kesiminin rahatsız olduğunu bildirdi.

Her öksüzün, yetimin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Palandöken, basına seslenerek, ''Bu konuda siz de elinizden geleni yapıyorsunuz. Size de çok teşekkür ederiz'' dedi. (AA)

banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol