banner200
banner235
banner225
26 Ağustos 2013 Pazartesi 12:30
‘Sonbahar’ yasası
banner188
banner213
banner230

Eylül sendromu! Sonbaharda Gezi eylemlerinin sürmemesi için her türlü sert polisiye uygulamada ısrar eden hükümet tartışma yaratacak bir yasa hazırlığı için düğmeye bastı. AKP iktidarı, polisi, Türkiye’de bugüne kadar görülmeyen ölçüde yetkilendirecek bir çalışma başlattı. Buna göre polise savcı izni olmaksızın gözaltına alma yetkisi verecek düzenleme üzerinde çalışılıyor.

Talimat Erdoğan’dan Yasa hazırlığı Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İçişleri Bakanlığı’nca yürütülüyor. Yasa değişikliği gerektiren düzenlemeye gidilmesine karar verilmesi durumunda polise 24 ya da 48 saat süreyle savcıdan izin almaksızın gözaltı yetkisi verilecek. Hazırlık kapsamında “polise taş atma, kamu görevlilerine direnme” suçlarında cezalarda artırım düşünülüyor.

İktidar, polise savcı izni olmadan gözaltı yetkisi verecek düzenleme için kolları sıvadı

Polis devletine bir adım daha

ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) - Çözüm süreci kapsamında, “demokratikleşme” adımlarının atılacağı pakete ilişkin beklentilere karşın belirsizlik sürerken, hükümetten polisi, Türkiye’de bugüne kadar görülmeyen ölçüde yetkilendirecek bir adım geldi. Polise savcı izni olmaksızın gözaltına alma yetkisi verecek düzenleme üzerinde çalışma başlatıldı.
Gezi eylemlerinin sürmemesi için her türlü sert polisiye uygulamada ısrar eden hükümet, özellikle
“eylül sendromu” beklentileri nedeniyle benzeri eylemlerin yeniden yükselmemesi için de yeni formüller arıyor. Bu çerçevede son olarak polisin yetkilerini uygulamada hiç olmadığı kadar artıran bazı yasal düzenlemelere ilişkin çalışmalar hükümetin gündemine girdi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İçişleri Bakanlığı’nca yürütülen çalışmanın en önemli adımı, polise savcı izni olmadan gözaltı yetkisi verilmesi üzerinde yürütülüyor. Türkiye’de zaman zaman polise aşırı yetkiler verildiği dönemler, bu aşırı yetkilerden şikâyetlerin yoğunlaştığı uygulamalar olsa da, bugüne kadar polisin suçüstü dışında savcı izni olmaksızın gözaltı yetkisi hiç olmadı.

Gerekçe AB örneği

Ancak hükümet de polise savcı izni olmaksızın gözaltı yetkisi verilmesine ilişkin çalışmasını, “AB ülkelerinde bu yetki var” gerekçesine dayandırmaya hazırlanıyor. Yasa değişikliği gerektiren düzenlemeye gidilmesine karar verilmesi durumunda polise 24 ya da 48 saat süreyle savcıdan izin almaksızın gözaltı yetkisi verilecek. Düzenlemeye karar verilip yaşama geçirilmesi durumunda, “polis devleti” tartışmalarının yoğunlaşması bekleniyor.
Polise gözaltı yetkisinin yanı sıra doğrudan Gezi eylemlerini hedef alan bir düzenleme üzerinde daha çalışma yürütülüyor. Bununla da
“polise taş atma, kamu görevlilerine direnme ve kamu malına zarar verme” suçlarında cezalarda artırım düşünülüyor. Meclis’in açılmasından sonra yapılacak yasal düzenlemeyle mevcut düzenlemelerdeki bu suçlara ait cezaların iki katına kadar çıkarılması tartışılıyor.

cumhuriyet

banner229
Son Güncelleme: 27.08.2013 14:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol