banner200
banner222
24 Aralık 2012 Pazartesi 10:35
Son tıraş!
banner188
banner213
banner230
 TAKVİM, eski başbakanlardan Adnan Menderes'in idam edilmeden önce çekilen fotoğrafına ulaştı. Menderes'in son tıraşını belgeleyen fotoğrafın, Yassıada'ya sızan ajanı tarafından çekildiği öne sürüldü. Menderes, 27 Mayıs darbesinin ardından 17 Eylül 1961'de idam edildi. Hükümetin, iade-i itibar vermeyi planladığı eski Başbakan'ın Yassıada'da idam öncesi traş olurken çekilen fotoğrafı, ABD'den çıktı. O görüntü ise tesadüf eseri deşifre oldu. 

'GENELKURMAY'DA BİLE YOK'

Ankaralı Koleksiyoner Muhammet Yüksel, Menderes'in fotoğrafının orjinalini internettin bulup, açık artırmayla satın aldı. Genelkurmay başta olmak üzere devlet arşivlerinde bile bulunmayan "son traş fotoğrafı" derin kuşkuları da beraberinde getirdi. Koleksiyoner Yüksel, "Menderes, Yassıada'da sadece askerlerin görüntü çekmesine izin verilen bir ortamdaydı. Bu fotoğrafın Yassıada'ya sızmış CIA ajanı tarafından çekildiği ihtimali yüksek" dedi. ABD, Yassıada yargılamalarına büyük önem vermiş ve darbenin liderleriyle görüşüldüğü iddia 
edilmişti.

ABD'YE GÖNDERİLDİ

Yüksel'in 400 TL'ye satın aldığı fotoğraf, Menderes'i son kez traş olurken gösteriyor. Fotoğrafın arkasında ise ABD'li "Keystone" haber ajansının kaşesi ve New York'taki adres bilgileri bulunuyor. Bu ayrıntılardan fotoğrafın ABD'ye gönderildiği anlaşılıyor.

ŞERiFE GÜZEL/TAKVİM
banner229
Son Güncelleme: 24.12.2012 10:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol