banner200
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
24 Eylül 2017 Pazar 12:07
'Solucandan iş mi olur?' sözüne inat başarıya ulaştı
banner188
banner213

SAMSUN - FATİH MEHMET KÜRKÇÜ

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yaşayan genç girişimci Ünal Şimşek, çevresindekilerin eleştirilerine karşın üniversite eğitiminin ardından başladığı solucan gübresi üretiminde başarıyı yakaladı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü Coğrafi Bilgi Sistemleri Programı mezunu Şimşek, AA muhabirine, üniversite eğitimi ve askerliğin ardından iş arayışına girdiğini, iyi tarım uygulamalarıyla çiftçilik yapmaya karar verdiğini söyledi.

Şimşek, Üç Köprü Mahallesi'nde 40 dönümlük arazisinde tarım yapmayı planladığını belirterek, topraklarını kimyasal kirlilikten uzak tutmak amacıyla solucan gübresi üretimine girdiğini aktardı.

İşe 50 bin solucan alarak başladığına işaret eden Şimşek, "Bu işe geçen yıl aralık ayında başladım. Bugün yaklaşık 2,5 milyon solucanımız var. Ayda 1,5 ton civarında solucan gübresi üretiyoruz. 9 ayda yaklaşık 10 ton gübre ürettik." dedi.

Solucanlardan elde ettikleri gübreyi mısır, fındık, sebze ve meyve ürettikleri arazilerde denediklerini, sonuçların kendilerini mutlu ettiğini anlatan Şimşek, bu gübreyi daha sonra diğer çiftçilere kullandırdıklarını kaydetti.

"Solucandan para mı kazanılır?" diye eleştirdiler

Şimşek, solucan gübresi üretimine başladığında ailesi ve yakın çevresi tarafından eleştirildiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Böyle bir iş olduğunu anlattığımda 'Solucandan iş mi olur? Onunla para mı kazanılır?' diyenler oldu. Söylenenlere aldırış etmedik ve işe girdik. Topraklarımda verimin artması ve gübre satışından gelir elde etmeye başlayınca eleştiriler, yerini takdire bıraktı. Bunları söyleyenlerin çoğu sözlerini geri aldı. 'Çok iyi işmiş.' diyenler oldu. Bizi görüp solucan yetiştiriciliğine başlayan arkadaşlarım ve çiftçiler var."

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 24.09.2017 12:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol