banner237
banner241
25 Nisan 2013 Perşembe 11:21
Sol gazetesi editörüne Cumhurbaşkanı'na hakaretten hapis
Sol gazetesi editörüne Cumhurbaşkanı'na hakaretten hapis

24.04.2013

soL gazetesi Dış Haberler editörü Ali Örnek, bir sosyal paylaşım sitesinde Abdullah Gül hakkında yaptığı yorumdan ötürü, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” gerekçesiyle 1 yıl 2 ay hapis cezası aldı.

soL gazetesi Dış Haberler editörü, gazeteci Ali Örnek, 2010 yılında sosyal paylaşım sitesi "itusözlük.com" adresinde “Abdullah Gül Üniversitesi” başlığı ile yayınlanan haberin altına “Mezunları yine Abdullah Gül’ün hayat okuluna devam edecektir. O hayat okulunda işsizlik, rüşvet, adam kayırma, kadrolaşma kol geziyor” yazdığı için “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle 1 yıl 2 ay hapis cezası aldı.

Örnek: "Yorumum fikir özgürlüğü kapsamında"

Örnek’in hapis cezası aldığı duruşma bugün İstanbul 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davanın görülen ilk duruşmasına katılan Örnek ve avukatı suçlama hakkında savunma yaptı. Örnek, Gül’ün kişiliğiyle ilgili değil mensubu olduğu siyasi hareketle ilgili yorum yaptığını, yorumunun fikir özgürlüğü kapsamında bulunduğunu ve “hakaret” suçlamasını kabul etmediğini bu nedenle beraat istediğini ifade etti.

Anayasanın kişilerin fikirlerini ifade etmeye olanak sağladığını belirten Örnek, siyasetle ve devlet yönetimi ile uğraşan kişilerin eleştirilere açık olması gerektiğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Beraat talebinde bulundular

Örnek’in avukatı Özgür Urfa, yaptığı savunmada suçlamaya neden olan yorumun Gül’ün göreviyle ilgili değil siyasi geçmişi hakkında olduğunu ifade etti. Urfa, Gül’ün bir dönem kapatılan Refah Partisi’nin üyesi olduğunu ve “Kayıp Trilyon davası” olarak bilinen davanın da sanığı olduğunu hatırlatarak Örnek’in yaptığı yorumun siyasi bir eleştiri olduğunu vurguladı.

Örnek’in gazeteci olduğunu da belirten Urfa, ülkenin mevcut durumu, işsizlik ve diğer sorunlar hakkında sorunları dile getirmenin “hakaret” kastını barındıramayacağını, suçun unsurlarının oluşmaması nedeniyle beraat kararı verilmesi talebinde bulundu.

Mahkeme ilk duruşmada karar açıkladı

Savunmaların ardından mahkeme ilk duruşmada kararı açıkladı. Kararda, “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçunun işlendiği gerekçesiyle Örnek’e 1 yıl hapis cezası ve ceza oranında da artırıma giderek 1 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve Örnek’e 5 yıl denetimli serbestlik tedbirlerinin uygulanmasına karar kıldı.
Son Güncelleme: 25.04.2013 11:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol