banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
04 Ekim 2016 Salı 18:02
'Şoförlerin yolcu rekabeti sona erecek'
banner188
banner213
banner230

ANTALYA

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, kentte şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinin daha konforlu ve güvenli bir sistem dahilinde halkın hizmetine sunulması için midibüsler ulaşımdan kaldırılacak.

Kentte ulaşım tamamen büyük ve tek tip otobüslerle yapılarak, herkesin alçak tabanlı, engelliler için uygun, klimalı otobüslerde ulaşımı sağlanacak ve vatandaş duraklarda beklemeden, saatinde seferler yapılacak.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) aldığı karar doğrultusunda, AB ve ATT plaka grubu ile çalışan midibüsler ve uzak mahallelere çalışan küçük minibüsler iki araba sahibi birleşerek ortak bir otobüs alabilecek ve şehirde taşımacılık 12 metrelik otobüslerle gerçekleştirilecek.

"Trafik yükü azaltılacak"

Tüm araçlar rotasyona girerek, ortak havuzdan eşit gelir elde edilecek ve söz konusu uygulama sayesinde araç farklılığı ve gelir adaletsizliği ortadan kalkacak. Hat ve gelir eşitsizliği nedeniyle esnafın birbiriyle rekabeti, duraklarda ve yollarda yarışması da ortadan kaldırılarak, trafiğin rahatlaması sağlanacak. Toplu taşım araçlarının sebep olduğu trafik problemi de önlenmiş olacak.

Kentteki araç sayısı toplamda 500'ler seviyesine indirilerek, trafik yükü azaltılacak. Tüm araçlar eşit hale getirilerek, ortak gelir havuzu kurulacak.

Öte yandan, dönüşüme tabi olmak isteyen esnafın 14 Ekim'e kadar dilekçe ile Büyükşehir Belediyesi'ne başvuracağı, dilekçe vermeyen esnafın ise M plakalı 14 kişilik minibüslere dönüşeceği ve uzak mahallelerin hatlarında çalışacağı vurgulandı.

Muhabir: Ayşe Yıldız

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 04.10.2016 18:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol