banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
25 Mayıs 2016 Çarşamba 15:52
'Sizin yasalarınıza kurban edeceğimiz çocuğumuz yok'
banner188
banner213
banner230

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, "Boşanma Komisyonu" nun 6 Mayıs 2016 tarihli araştırma raporuna ilişkin yaptığı basın açıklamasında, CHP'li komisyon üyeleri olarak rapora şerh koyduklarını, derhal geri çekilmesi gerektiğini bildirdi. Rapora ilişkin Köse, " Çocuğun istismarcısı ile evlenmesinin yolunu açmak, ne hukuk, adalet, vicdan ile açıklanamaz. Bu nasıl rapor? Çocuk evliliğini önünü açmaktadır. Nasıl olsa Meclis'te çoğunluktayım geçiririm diye düşünülüyor ise bir an önce bu düşüncenizden vazgeçin bizim sizin yasalarınıza kurban edeceğimiz çocuğumuz yok. Derhal raporunuzu geri çekin" dedi.
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, "Aile bütünlüğünü olumsuz etkileyen unsurlar ile boşanma olaylarının araştırılması ve aile kurumunun güçlendirilmesi, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için" kurulan, kamuoyunda, "Boşanma Komisyonu" olarak bilinen komisyonun 6 Mayıs 2016 tarihli araştırma raporuna ilişkin basın toplantısı düzenledi. Rapora ilişkin Fatma Köse, "Rapor derhal geri çekilmelidir. Raporun içeriğine bakıldığında kadınlar ve çocuklar için kabul edilemez hükümler içermektedir.
Raporda, çocuk istismarcısının tecavüz ettiği çocuk ile 5 yıl boyunca sorunlu ve başarılı bir evlilik sürdürmesi halinde denetimli serbestlikten yararlanmasını öneriyor. Oysa devletin görevi, çocuklarımızı her türlü istismardan korumak bunun önlemlerini almaktır.
Çocuğun istismarcısı ile evlenmesinin yolunu açmak, ne hukuk, adalet, vicdan ile açıklanamaz. Bu nasıl rapor? Çocuk evliliğini önünü açmaktadır. Nasıl olsa Meclis'te çoğunluktayım geçiririm diye düşünülüyor ise bir an önce bu düşüncenizden vazgeçin bizim sizin yasalarınıza kurban edeceğimiz çocuğumuz yok. Derhal raporunuzu geri çekin.
Raporda, şiddet gören kadınlarla ilgili öneriler de kabul edilemez. Şiddet gören kadınlar için koruma tedbirlerini mesai saatleri ile sınırlandırılamaz. "Delil getir seni koruyayım" diyemezsin. Bu evliliği korumak değil şiddeti korumaktır. CHP'li komisyon üyeleri, bu rapora şerh koymuştur" diye konuştu. 

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 25.05.2016 15:52
Anahtar Kelimeler:
CHPBoşanmaRaporFatma Köse
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol