banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
09 Haziran 2016 Perşembe 12:42
Sit alanı lagünü ormanla korunacak
banner188
banner213
banner230

Adana'nın Karataş ilçesinde DSİ Sulama Kanalı ile Ceyhan Nehrinin denize döküldüğü kısım arasında yaklaşık bin 130 hektar büyüklüğe, ortalama 80 santimetre derinliğe sahip Ağyatan Lagünü'nün karşı karşıya olduğu denizden esen rüzgarla taşınan kumla dolma tehdidine karşı Orman ve Su İşleri Bakanlığı koruma amaçlı proje başlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürü Hanifi Avcı, AA muhabirine, geçmişte denizden esen rüzgarla taşınan kumun, lagünü doldurma tehdidi oluşturduğunu, bir kaç sene önce bu nedenle su azalmasından dolayı balık ölümleriyle karşılaştıklarını söyledi.

Balık ölümleri üzerine yaptıkları araştırmada taşınan kuma karşı, sit alanı da olan lagünü korumak için proje başlatmayı planladıklarını anlatan Avcı, şunları söyledi:

"Önce denizden gelen kum hareketini tahta çitlerle durdurup, arkasında ağaçlandırma yapmak, ileriye dönük de bir orman kurmak suretiyle burada Akyatan Lagününde olduğu gibi güzel bir perde oluşturacağız. Buradaki doğal hayat sürdürülebilir hale gelecek. Lagün kumlardan kurtulmuş olacak, tarım alanlarına kumlar hareket etmeyecek. Buradaki kumu olduğu yerde stabil hale getirip muhafaza edeceğiz.

Köylü için ek gelir

Adana Orman Bölge Müdürü İsmet Erol da Müdürlük olarak dağ da olsa sahil de olsa ormanları içeren her türlü çalışmayı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Projede ilk planda yapılan çit perdelerle rüzgar erozyonunu durdurduklarını, arka planda daha sonra yeni fidanlar dikerek erozyonu önlemek istediklerini anlatan Erol, bir yıl içinde projenin olumlu etkilerini gördüklerini vurguladı.

Erol, şunları söyledi:

"Projemiz çok zengin boyutları ve etkileri olan bir çalışma. Kum hareketi durdurularak lagün korunacak, Karataş ve Yumurtalık ovalarındaki tarım ve yerleşim alanlarının zarar görmesi önlenecek, tarım alanlarının verimi artacak. Aynı zamanda bir doğal orman oluşturulduğu için bunun etkisiyle yeni bir yaban hayatı da ortaya çıkacak. Ormanda çevre köylerinin gelirlerinin artırılmasına yönelik bitkiler yetiştirilecek. Burada herkes için faydalı bir çalışma olacak."

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 09.06.2016 12:42
Anahtar Kelimeler:
AdanaOrmanKorunma
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol