banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
13 Ağustos 2013 Salı 09:51
Şeyh'e 'pilot' mesajı
Lübnan’da kaçırılan iki Türk pilotun yeri henüz bilinmiyor ancak yaşadıkları bilgisini Lübnan makamları Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız’a iletti. Türkiye, Lübnan makamları aracılığıyla, Suriye’de kaçırılan Lübnanlı Hacıların liderliğini de üstlenen Şeyh Zugeyb’e de, “Bizim Hacıların kaçırılmasında bir rolümüz yok. Nerede olduklarını bilmiyoruz. Hacılarla Türkiye arasında bir bağlantı kurmak doğru değil. Bu haksız bir bağlantı. Biz bu işin içinde değiliz ama ona rağmen iki yıldır elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bizim ulaşabildiğimiz isimlerde olsalardı çoktan de bırakılırdı. Biz Hizbullah bağlantısı kurmuyoruz, siz de bağlantı kurmayın. Samimiyetimize inanın, Suriye ile ilişkilendirilmesi Türkiye’ye haksızlık” mesajı gönderdi.

Öte yandan yetkililer, pilotların serbest kalması için en az 20 gün zaman gerektiğini belirtti.

Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre Şeyh’e mesaj Lübnan makamları aracılığıyla iletildi. Özyıldız önceki gün de Lübnan Başbakanı Necip Mikati ve Dışişleri Bakanı Adnan Mansur ile bu defa yüz yüze görüştü. Özyıldız, pilot Murat Ağca ve Murat Akpınar’ın ailelerine de düzenli olarak aldığı bilgileri aktardı. Lübnan’da daha önce kaçırılan bir Türk işçi ile işadamanının 20-25 gün arasında serbest bırakıldığına işaret eden yetkili, “Öldüklerine dair bir haber yok. Haber olmaması önemli. Bu defa da kaptanların serbest kalması için en az 20 günlük zaman lazım” dedi.

Güvenlik azami düzeye çıkartıldı


Olay sırasında 8 kişinin bulunduğu minibüsten sadece 2 kaptanın kaçırılmasının ardından başta Beyrut olmak üzere Lübnan’da Türklere yönelik güvenlik önlemleri de arttırıldı. THY seferlerinde ek güvenlik önlemleri uygulanırken, Büyükelçilik personelinin de koruma sayısı arttırıldı. Seferden dönen Türk kabin amirleri ise Türkiye'de de ifade verdi. Kaçıranların görünüşleriyle ilgili ayrıntılı bilgi alındı.

Kilit isim Berri


Kaptanların bulunması için kilit isim ise Meclis Başkanı Nebih Berri. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Berri ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Büyükelçi Özyıldız’ın da Berri ile sıkı temasta olduğu belirtildi. Şii olan Berri’nin kaçıranlarla ilgili kilit rol oynadığı ve Şeyh Zugeyb başta olmak üzere önde gelen Şii liderlerle temasta olduğu ifade edildi.

Riski gördü, askeri çekti

Türkiye’nin Lübnan’ın güneyinde görev yapan Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nden karada görev yapan 250 askerini çekme kararının ardında ise Türkiye ile ilgili artan tehdit algılamasının olduğu öğrenildi. Pilotlardan önce Lübnan’da kaçırılan işadamı Tufan Tekin ve bir işçinin ardından Büyükelçi Özyıldız, Ankara’ya Türklerin hedef olabileceği uyarısında bulunmuştu. Yapılan değerlendirmede, Türkiye’nin girişimlerine karşın Suriye'de kaçırılan Lübnanlı Hacılar konusunda ilerleme sağlanamadığına da işaret edilmişti. Dışişleri’nden bir yetkili, “Bir süredir Lübnan’da Türkiye’nin görünürlüğünün azaltılması gündemimizdeydi. Türk bölüğü özellikle Hizbullah’ın etkili olduğu güney bölgesinde görev yapıyordu. Bunun için BM ile de temas kurduk ve bir sorun olmayacağı bilgisini aldıktan sonra kararımızı uygulamaya geçirdik. Lübnan’daki BM Deniz Gücü’nde ise Türkiye katkı vermeye devam edecek” bilgisini verdi.

13 Ağustos 2013

Cumhuriyet

Son Güncelleme: 13.08.2013 09:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177